Hlavní obsah

KLDR odpálila další balistické rakety, podle Trumpa jde o standardní střely

2. 8. 2019, 6:47 – Soul/Washington

Severní Korea v pátek brzo ráno odpálila další balistické střely krátkého doletu při testu podobném těm z předchozích dnů. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na americké a jihokorejské zdroje. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že jej severokorejské raketové zkoušky nezneklidňují, neboť jde o standardní střely s krátkým dosahem.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Start severokorejské rakety.

Článek

Podle jihokorejských armádních představitelů citovaných agenturami byly rakety odpáleny v pátek nad ránem (ve čtvrtek večer SELČ) z východního pobřeží Severní Koreje. Šlo prý o dvě střely, které zamířily do vzduchu necelou půlhodinu po sobě. Test potvrdili dva nejmenovaní američtí činitelé.

„Monitorujeme situaci pro případ dalších odpalů a zůstáváme ve stavu pohotovosti,“ řekl agentuře Jonhap člen vedení jihokorejské armády. Podle vyjádření Tokia nedopadly střely do japonských teritoriálních vod ani neohrozily japonské území.

Rakety označované KN-23, které severokorejská armáda pravděpodobně při současných odpalech testuje, jsou podle expertů navrženy tak, aby byly schopny během letu manévrovat a uniknout zasažení obrannými raketovými systémy. Vojenští znalci tvrdí, že jde o nový typ raket s vlastnostmi, jaké má ruský systém Iskander.

Střela KN-23 je jednostupňová a poháněná tuhým palivem, takže se nemusí pro start připravovat a lze ji odpálit okamžitě. Odpaluje se z mobilních ramp, což ztěžuje zásah proti těmto střelám o doletu 250 až 450 km, které unesou půltunovou hlavici.

Vlna testů

Pchjongjang minulý a tento týden dvakrát vystřelil balistické rakety, které po několika stovkách kilometrů skončily v moři. [celá zpráva] Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden označil první test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry. [celá zpráva]

Šéf Bílého domu tvrdí, že současné zkoušky nemusejí Američany zneklidňovat a na vyjednávání s komunistickým režimem nebudou mít vliv. Ve čtvrtek Trump prohlásil, že testy jsou „velmi standardní“ a že nejsou v rozporu se sliby, které mu během společných schůzek dal Kim. Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory Trumpově snaze stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit Kima s Trumpem však není na obzoru.

Reklama

Výběr článků