Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: KCNA, Reuters

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety, USA mlčí

Severní Korea ve středu ráno místního času (úterý večer SELČ) odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, které uletěly přibližně 250 kilometrů. Uvedl to podle agentury Jonhap generální štáb jihokorejské armády. KLDR zatím testy ani nepotvrdila, ani nepopřela, poznamenala agentura AFP.

Ilustrační foto Foto: KCNA, Reuters
Severní Korea odpálila dvě balistické rakety, USA mlčí

Jihokorejská armáda uvedla, že situaci dál monitoruje pro případ odpalu dalších raket. Střely byly vypuštěny z okolí přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova směrem do Japonského moře. Výsostných vod Japonska nedosáhly.

Japonské ministerstvo obrany upozornilo, že jakýmkoliv raketovým testem KLDR porušuje rezoluce OSN.

USA mlčí

Bílý dům, Pentagon a americká diplomacie podle agentury Reuters zatím nereagovaly na žádost o vyjádření.

Dvě rakety krátkého doletu vypustila KLDR minulý čtvrtek. Ty uletěly přibližně 600 kilometrů. Podle agentury Reuters minulý týden šlo zřejmě o nový typ rakety s podobnými vlastnostmi, jako má ruský systém Iskander. Nově vypuštěné rakety byly jiného typu.  [celá zpráva]

Šlo o první test od schůzky severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi, na které se 30. června dohodli oživit rozhovory o denuklearizaci Korejského poloostrova. Ty stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji.

Kim Čong-un uvedl, že odpal raket byl varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se vojenských cvičení se Spojenými státy. Severokorejský diktátor podle státní agentury test označil za „vážné varování“ určené „jihokorejským válečným štváčům“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků