Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl osobně přítomen testování odpálení střel krátkého doletu. Foto: Uncredited, ČTK/AP

Kim je v ráži. Odpálení raket je varování, vzkázal Jižní Koreji

Odpálení dvou severokorejských raket krátkého doletu bylo varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se pořádání vojenských cvičení se Spojenými státy. V pátek to uvedla severokorejská státní agentura KCNA, podle které na odpal dohlížel osobně vůdce země Kim Čong-un.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl osobně přítomen testování odpálení střel krátkého doletu. Foto: Uncredited, ČTK/AP
Kim je v ráži. Odpálení raket je varování, vzkázal Jižní Koreji

Severní Korea odpálila rakety z oblasti přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova. Obě střely urazily přibližně 600 kilometrů. Šlo zřejmě o nový typ s podobnými vlastnostmi, jako má ruský systém Iskander, napsala agentura Reuters. Jihokorejská armáda poukázala na skutečnost, že rakety tentokrát doletěly dál než při květnové zkoušce.

Na odpal raket dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Ačkoliv severokorejský diktátor test označil za „vážné varování“ určené „jihokorejským válečným štváčům“, korejské i americké vojenské síly uvedly, že střely nepředstavují žádnou přímou hrozbu.

Raketa urazila 600 kilometrů

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Pchjongjang v poslední době ostře kritizoval plánované společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. KLDR pravidelně takovéto manévry označuje za nácvik k invazi. Odpaly byly navíc prvním testem raket od Kimovy schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi na konci června.

z oblasti přístavního města Wonsan odpálila Severní Korea dvě rakety

Foto: ČTK/AP

Trump: S Kimem vycházím dobře

Ve čtvrtečním rozhovoru s televizí Fox News Trump test přímo nekritizoval a dodal, že s Kimem vychází „velmi dobře”. Už v květnu ujistil, že odpalování raket krátkého doletu nebude mít vliv na diplomatická jednání USA s KLDR.

Americké ministerstvo zahraničí naproti tomu vyzvalo KLDR, aby se zdržela dalších provokací.

V úterý severokorejská agentura KCNA uvedla, že Kim provedl inspekci nové ponorky, která má již brzy operovat u východního pobřeží KLDR a podle expertů by mohla nést balistické rakety.

Varování i pro USA

Experti citovaní agenturami AP a Reuters uvedli, že nejnovější test severokorejských raket byl míněn jako varování i pro Washington a má vyvinout na Spojené státy tlak.

„Odpalem raket, kritikou vojenských manévrů Soulu a Washingtonu a předvedením nové ponorky vysílá KLDR jasný signál: Pokud nebudou Spojené státy přizpůsobivější, žádné rozhovory na pracovní úrovni se nemusejí konat,” prohlásil bývalý jihokorejský jaderný vyslanec Kim Hong-kjon.

Donald Trump a Kim Čong-un při setkání na hranici mezi Korejemi

Foto: Reuters Tv, Reuters

Anketa
Považujete za správný smířlivý postoj prezidenta USA Trumpa k severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi?
Ano
31.5 %
Ne
68.5 %
Celkem hlasovalo 1297 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků