Hlavní obsah

KLDR nepoužije jaderné zbraně jako první, slíbil Kim. Ale jen podmínečně

8. 5. 2016, 7:05 – Pchjongjang • Aktualizováno 8. 5. 2016, 15:19

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém sjezdu slíbil, že jeho země nepoužije jaderné zbraně jako první. Ovšem jen v případě, že jiná jaderná mocnost nenaruší její suverenitu. KLDR je také ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky. Kim Čong-un to prohlásil v sobotním projevu na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce.

Foto: ČTK/AP

Kim Čong-un na stranickém sjezdu

Článek

KLDR bude podle Kima rovněž plnit svůj závazek nešířit jaderné zbraně a bude usilovat o ukončení jaderného zbrojení ve světě.

Podobná prohlášení činil Pchjongjang už v minulosti, zároveň přitom opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

Severokorejská pětiletka

Severokorejský vůdce na sjezdu rovněž představil pětiletý ekonomický plán, zaměřený především na zlepšení dodávek elektřiny, napsal hlavní severokorejský deník Rodong sinmun.

Podle experta na KLDR Michaela Maddena, jehož oslovila agentura Reuters, je to významný krok, neboť Kimův otec Kim Čong-il se k odpovědnosti za národní hospodářství nikdy nepřihlásil. Podrobnosti plánu ale nejsou známy.

Foto: ČTK/AP

Stranického sjezdu se podle severokorejských médií účastnilo 3 tisíce delegátů.

Podle severokorejské agentury KCNA hovořil Kim v sobotu v metropoli Pchjongjangu během druhého dne sjezdu, který se koná poprvé po 36 letech. Vůdce KLDR na něm také vyzval ke zlepšení vztahů s Jižní Koreou.

Podobná vyjádření vedla v minulosti podle Reuters sice ke schůzkám na úrovni vládních činitelů, ale tato setkání nepřinesla téměř žádné výsledky.

Foto: Reuters

Auta vrcholných špiček Strany práce.

V pátek Kim podle místních médií ocenil "skvělé úspěchy" v podobě lednového jaderného testu a únorového odpálení rakety dlouhého doletu se satelitem. KLDR v dubnu zdůraznila, že bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory dalším sankcím, které na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila v březnu.

Od té doby Pchjongjang uvedl, že se mu podařilo miniaturizovat jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety, a odpálit balistické rakety z ponorky. [celá zpráva]

Novináře přivezli... a odvezli

Program sjezdu, jehož se účastní asi 3000 delegátů, je držen v tajnosti. Předpokládá se, že Kim se na něm bude snažit upevnit svou moc. Zahraniční novináři, kteří byli na kongres pozváni, dostali podle Reuters ráno pokyn, aby se reprezentativně oblékli.

Související témata:

Foto: Profimedia.cz

Sochy předchozích severokorejských vládců Kim Ir-sena a Kim Čong-ila v Pchjongjangu

Foto: KCNA, Reuters

Severokorejský vládce Kim Čong-un

Foto: Profimedia.cz

Agenti působili v USA za vlády Kim Čong-ila

Pak byli odvezeni do paláce v metropoli, kde se sjezd koná. Tam hodinu čekali a pak byli odvezeni zpět do hotelů, aniž se s někým setkali.

Reklama

Související články

Výběr článků