Článek
„Vyzýváme izraelskou vládu, aby okamžitě zrušila omezení dodávek pomoci a neprodleně umožnila OSN a humanitárním organizacím vykonávat jejich práci v boji proti hladomoru,“ stojí v prohlášení Paříže, Londýna a Berlína, které zároveň Izraeli vzkazuje, že „musí dodržovat své závazky plynoucí z mezinárodního humanitárního práva“.
Britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz měli v pátek na programu mimořádný rozhovor k situaci v Pásmu Gazy; zda jejich telefonát již skončil, AFP neupřesnila.
Macron ve čtvrtek oznámil, že Francie se připojí k více než 140 zemím OSN, které Palestinu uznávají jako stát. Dodal, že toto rozhodnutí souvisí se snahou dosáhnout trvalého a spravedlivého míru mezi Izraelem a Palestinci. Francie podle Macrona palestinský stát oficiálně uzná na zářijovém zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.
Mluvčí německé vlády Stefan Kornelius naopak v pátek uvedl, že Německo nemá nyní v plánu uznat palestinský stát. Britský premiér Keir Starmer mezitím podle britských médií po Macronově oznámení čelí rostoucímu tlaku, aby Spojené království Palestinu uznalo.
Izrael v Gaze vede vojenskou operaci, již zahájil v reakci na vpád teroristů do Izraele, k němuž došlo v říjnu 2023. Pokračuje v ní i proto, že teroristé z Hamásu stále nevydali část rukojmích, které při tom unesli.
Při tom ale čelí rostoucí mezinárodní kritice kvůli humanitární krizi v Pásmu Gazy. Mnohé západní vlády a humanitární organizace tvrdí, že svou politikou blokády Pásma Gazy a systémem distribuce humanitární pomoci Izrael vytvořil podmínky pro šířící se podvýživu a hladovění.
Organizace Lékaři bez hranic v pátek uvedla, že podvýživou v pásmu trpí dvacet pět procent dětí ve věku šest měsíců až pět let a také těhotných či kojících žen, které minulý týden vyšetřili zdravotníci v jejích zařízeních.
Shazování pomoci na padácích
Úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT podle serveru The Times of Israel (ToI) v pátek sdělil, že brzy povolí Jordánsku a Spojeným arabským emirátům shazovat do Pásma Gazy humanitární pomoc pomocí padáků.
Podle představitelů izraelské armády, se kterou budou tyto dodávky koordinovány, provede Jordánsko první shoz humanitární pomoci možná již v pátek.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek podle agentury Reuters uvedl, že Izrael spolu s americkými spojenci zvažuje alternativy, jak dostat rukojmí z Pásma Gazy, ukončit tam vládu teroristické skupiny Hamás a zajistit trvalý mír pro Izrael.