Hlavní obsah

Německo se nepřipojí k Francii. Palestinu jako samostatný stát zatím neuzná

1:49
1:49

Poslechněte si tento článek

Německo v krátkodobém horizontu neuzná Palestinu jako samostatný stát. Vláda kancléře Friedricha Merze nepovažuje tento krok v tuto chvíli za správný, potvrdil v pátek mluvčí spolkového kabinetu.

Foto: Annegret Hilse, Reuters

Německý kancléř Friedrich Merz a francouzský prezident Emmanuel Macron při středečním setkání v Berlíně

Článek

„Německá vláda je nadále přesvědčena, že trvalý mír a bezpečnost může Izraelcům i Palestincům přinést jen vyjednané dvoustátní řešení,“ prohlásil mluvčí Merzovy vlády Stefan Kornelius. Reagoval na čtvrteční oznámení Francie, že hodlá v září na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku Palestinu uznat.

Německá vláda podle Korneliuse vnímá uznání palestinského státu jako jeden ze závěrečných kroků na cestě ke vzniku dvou států, izraelského a palestinského.

Bezpečnost Izraele má pro německou vládu prvořadý význam. „Nemá tedy v krátkodobém horizontu v plánu uznat palestinský stát,“ dodal Kornelius podle deníku Bild, který k prohlášení mluvčího vlády poznamenal, že „Merz se odvrací od Macrona“.

Kornelilus zopakoval, že z pohledu Německa je nyní nutné uzavřít příměří v Pásmu Gazy. Na svobodu se musí také dostat rukojmí, které už téměř dva roky zadržuje palestinské teroristické hnutí Hamás.

Izrael ale musí okamžitě a citelně zlepšit katastrofální situaci v Gaze a nesmí podninout žádné kroky k anexi okupovaného Západního břehu Jordánu, dodal mluvčí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek oznámil, že se Francie připojí k více než 140 zemím OSN, které Palestinu jako stát už uznávají. Dodal, že toto rozhodnutí souvisí se snahou dosáhnout trvalého a spravedlivého míru mezi Izraelem a Palestinci.

Německo patří spolu s USA k nejbližším spojencům Izraele. Berlín označuje existenci a bezpečnost Izraele dlouhodobě za státní zájem především kvůli historické odpovědnosti Německa vůči Židům plynoucí z holokaustu.

Výběr článků

Načítám