Hlavní obsah

Filtrované záběry ukazují gravitační vlny šířící se po výbuchu sopky na Tonze

Americká družice pořídila prostřednictvím filtru infračerveného záření záběry popela šířícího se do okolí po erupci podmořské sopky u souostroví Tonga v Tichém oceánu. Záběry amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), které ve čtvrtek zveřejnila agentura AP, zachycují také takzvané atmosférické gravitační vlny způsobené výbuchem vulkánu.

BEZ KOMENTÁŘE: Infračervené satelitní snímky zachytily gravitační vlny po výbcuhu sopky na souostroví TongaVideo: CIMSS / NOAA via Storyful, AP

 
Článek

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vybuchla minulý týden nejprve v pátek 14. ledna. Další erupce pak přišla v sobotu, což vyvolalo na pobřeží Tongy vlnu tsunami a přerušilo telefonní a internetové spojení pro celý ostrov.

Tlakové vlny po výbuchu na Tonze jsou stále znát i v Česku, další se čeká ve čtvrtek

Domácí

Přírodní katastrofa si podle vlády tichomořského státu vyžádala nejméně tři oběti na životech a dosud nevyjasněný počet zraněný.

Rozsáhlé materiální škody zatím oficiální místa nestihla odhadnout. Na souostroví ve čtvrtek dorazila první dvě letadla s materiální pomocí. Už se podařilo také obnovit telefonní spojení se zbytkem světa.

Invalidní Tonžan smetený tsunami musel plavat z ostrova na ostrov

Svět
Gravitační vlny v atmosféře obecně vznikají po určitém impulsu, který vychýlí částice vzduchu. Ty se návratem do původní polohy rozkmitají - asi jako když hodíme kámen do vody. Pozorovat je můžeme například za horskými hřebeny, nebo na horních částech konvektivních bouří. Takové vlny mohou být ve vzduchu zvýrazněny oblačností, která vzniká na vrcholu vlny, naopak v sestupné části se oblak vypařuje. Vznikají tak kruhové nebo pásové struktury oblačnosti kolmo ke směru šíření vlny.
Petr Zacharov, Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám