Hlavní obsah

Čínská armáda tvrdí, že odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

23. 3. 2023, 5:58 • Aktualizováno 23. 3. 2023, 6:43

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a „odehnala“ americký torpédoborec, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Američané to popírají.

Foto: Profimedia.cz

USS Milius

Článek

Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž „narušil mír a  stabilitu rušné vodní cesty“.

Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. „USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i  nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje,“ stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Po podobném incidentu z loňského léta USA uvedly, že v Jihočínském moři působí v rámci svobodné plavby a že Peking, jehož nároky jsou neoprávněné, toto právo omezuje. Čína tehdy prohlásila, že žádná práva ani svobody neporušuje, a Spojené státy obvinila, že záměrně vyvolávají napětí.

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec ze svých vod, hrozila taranem

Evropa

Reklama

Související témata:

Výběr článků