Hlavní obsah

Čína neprodyšně uzavřela třicetitisícové město kvůli moru

23. 7. 2014, 8:31

Čína uzavřela město, ve kterém žije 30 tisíc lidí, a 151 z nich nechala umístit do karantény poté, co tam minulý týden zemřel muž na nákazu dýmějovým morem. Ve středu o tom informovala čínská média.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Obyvatelé města Jü-men v provincii Kan-su na severozápadě země ho nesmí opustit a policie kolem něj postavila silniční zábrany a vyzývá motoristy, aby město objeli po jiných cestách, uvedla státní televizní stanice CCTV.

Podle dostupných informací je obětí 38letý muž, který našel uhynulého sviště, rozsekal ho a nakrmil jím svého psa. Ve stejný den dostal horečku, a když se jeho stav zhoršil, odvezli ho do nemocnice, kde minulou středu zemřel. Proč o příčině jeho úmrtí sdělovací prostředky informovaly až nyní, zprávy neupřesnily.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Město má dost rýže, mouky a oleje, aby zásobilo všechny obyvatele až po dobu jednoho měsíce," dodala CCTV. „Stav místních obyvatel i těch, kdo jsou v karanténě, je stabilizovaný," uvedla televize. Do úterý se podle ní neobjevil žádný nový případ nákazy.

V současnosti se dá léčit

Dýmějový mor je bakteriální infekční choroba, která byla příčinou epidemie zvané černá smrt, jež ve 14. století v Evropě zabila desítky miliónů lidí. Čína zažila epidemii moru koncem 60. let 19. století, která se do roku 1894 rozšířila do Hongkongu. Během následujících 20 let se nákaza rozšířila do přístavních měst po celém světě, kam ji zanesly krysy na lodích. Tato pandemie si vyžádala asi deset miliónů obětí.

U lidí je v současnosti dýmějový mor velmi vzácný. Moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážnou chorobu či smrt.

Reklama

Související témata:

Výběr článků