Hlavní obsah

Soud s prominenty Husajnova režimu začne před Vánocemi

14. 12. 2004, 17:10 – BAGDÁD

Procesy s bývalými iráckými prominenty začnou příští týden. Prohlásil to v úterý irácký premiér Ajád Aláví. Neupřesnil však, kdo bude na lavici obžalovaných - a zda mezi nimi bude rovněž svržený prezident Saddám Husajn.

Foto: Ilona Salajková
Článek

"Příští týden budou zahájeny procesy se symboly minulé vlády. Půjdou jeden po druhém, aby v Iráku zavládla spravedlnost," řekl Aláví novinářům.

Na dotaz, kdo bude souzen jako první, Aláví odpověděl, že to přesně nemůže říci.

Husajn s 11 prominenty bývalého režimu je zadržován na vojenské základně u Bagdádu. Nikdo z nich se zatím nesešel s právníkem a o víkendu se objevila informace, že na protest drží osm z nich hladovku. V pondělí se ale už všichni vrátili k pravidelné stravě.

Mezi lidmi, kteří by měli být v týdnu před Vánocemi souzeni, jsou například bývalý vicepremiér a ministr zahraničí Tárik Azíz a Alí Hasan Madžíd přezdívaný také Chemický Alí. Ten se bude zpovídat z plynového útoku na Kurdy v roce 1987.

Soud s Husajnem má začít až v roce 2006. Čeká se na to, až prokuratura shromáždí dostatek důkazů pro proces. [celá zpráva]

Reklama

Související články

Britové pronásledují 'Chemického Alího'

5. 4. 2003, 19:04

Britové pokračují v honu na generála Madžída, přezdívaného ´Chemický Alí´. Zaútočili na jeho dům v Basře, do něhož údajně vešel. Mezi jihoiráckým Zubajrem...

Výběr článků