Článek
Oproti násilnostem na konci dubna je to ale podle agentury Reuters poprvé, co boje propukly přímo v městě Suvajda. Předcházely jim únosy obyvatel města, které je převážně obydleno drúzy. Úřady poslaly do oblasti bezpečnostní síly, aby situaci uklidnily. K tomu vyzval místní lidi i guvernér Suvajdy. Následně uzavřely úřady silnici, která spojuje město s Damaškem.
Drúzové jsou náboženskou skupinou s islámskými kořeny a v Sýrii tvoří kolem tří procent populace. Nejvíce jich žije v provincii Suvajda se stejnojmenným správním městem.
Napětí mezi beduíny a drúzy panuje už dlouhou dobu a čas od času mezi nimi propukne násilí, píše AFP. Po prosincovém pádu režimu bývalého diktátora Bašára Asada panují v zemi obavy, jaký osud čeká četné syrské menšiny. Moci se po Asadovi ujal v lednu prozatímní prezident Ahmad Šara, který svrhl pomocí islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) předchozí režim.
Nové vedení země se snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech.
V Sýrii převažují muslimové sunnitského směru, ale žijí tam i početné menšiny křesťanů různých církví, alavitů, ismailitů, šíitů, drúzů a dalších.