Článek
Sarkozy, jenž koncem ledna oslavil sedmdesátiny, byl právoplatně odsouzen loni v prosinci. Náramek začal nosit letos v únoru.
O jeho předčasné sejmutí mohl vzhledem svému věku požádat po uplynutí poloviny nepodmíněné části trestu, tedy v květnu.
S náramkem na kotníku směl Sarkozy opouštět svůj pařížský byt jen mezi osmou a dvacátou hodinou. Výjimky platily pro situace, kdy se měl dostavit k soudu v rámci stíhání v jiné kauze, která se týká údajného přijímání peněz od někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího pro volební kampaň.
🔴 INFO - #Justice : Le bracelet électronique de Nicolas #Sarkozy a été retiré. L’ex-président, âgé de 70 ans, a obtenu une libération conditionnelle selon le parquet de Paris. pic.twitter.com/29LLAFSGBN
— FranceNews24 (@FranceNews24) May 15, 2025
Sarkozy, jenž stál v čele Francie v letech 2007 až 2012, však podle listu Le Parisien i nadále musí dodržovat další podmínky trestu. Pokud chce například vycestovat do zahraničí nebo opustit bydliště na více než 15 dní, potřebuje souhlas soudu.
Musí také reagovat na veškerá úřední předvolání a přijímat návštěvy pracovníků vězeňské a probační služby.
Sarkozy je prvním bývalým prezidentem země galského kohouta, který dostal nepodmíněný trest a musel nosit elektronický náramek.
V minulosti byl k podmínce odsouzen jeho dnes již zesnulý předchůdce Jacques Chirac za to, že kdysi jako pařížský starosta věděl o podvodech kolem falešných pracovních míst na radnici.