Článek
Severní Korea je blízkým spojencem Ruska a aktivně ho podporuje ve válce proti Ukrajině. Poskytla Moskvě nejen velké množství munice, raket a dalších zbraní, ale i odhadem více než deset tisíc svých vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.
Institut pro studium války v červnu uvedl, že je stále pozorována přítomnost severokorejských vojáků v Kurské oblasti, kde pořád drží malý kousek území Ukrajinci.
Už v červnu byl na návštěvě KLDR předseda ruské bezpečnostní rady a exministr obrany Sergej Šojgu, který po jednání s Kim Čong-unem uvedl, že se severokorejský vůdce rozhodl vyslat do Ruska 1000 ženistů k odminování ruského území a také 5000 armádních stavebních dělníků k obnově infrastruktury.
Hovoří se však o tom, že Severní Korea by mohla do Ruska vyslat další vojáky, kteří by se zapojili do plánované letní ofenzívy. Ta by podle jihokorejské tajné služby mohla začít v červenci nebo v srpnu.
Šéf ruské diplomacie Lavrov navštívil KLDR naposledy loni v červnu, kdy doprovázel prezidenta Vladimira Putina na summit s Kimem v Pchjongjangu. Vedoucí představitelé podepsali dohodu o strategickém partnerství, v níž se zavázali k vzájemné pomoci v případě, že některá ze zemí bude čelit agresi.
Země nezveřejnily, kolik severokorejských vojáků v Rusku nasadily, ale představitelé Jižní Koreje, USA a Ukrajiny odhadují, že Severní Korea vyslala na podzim loňského roku do Ruska přibližně 10 až 12 tisíc vojáků. Jižní Korea později uvedla, že Severní Korea počátkem tohoto roku vyslala do Ruska dalších zhruba 3000 až 4000 vojáků.
Američtí, jihokorejští a japonští představitelé podle Reuters vyjadřují obavy, že by Kim mohl výměnou od Ruska požadovat dodávky technologií, což by mohlo zvýšilo hrozbu severokorejského jaderného programu.