Hlavní obsah

Putina znepokojuje, že se ruští činitelé uchylují k alkoholu

16. 9. 2022, 8:29 – Moskva

Ruského prezidenta Vladimira Putina znepokojuje, že po začátku války na Ukrajině zvýšili ruští činitelé svoji spotřebu alkoholu, uvedl portál Meduza s odkazem na své anonymní zdroje. Ministři, jejich náměstci, vicepremiéři či pracovníci prezidentovy administrativy se prý od února pokoušejí pitím zbavit stresu.

Foto: Misha Japaridze, ČTK/AP

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv

Článek

„Někdo pije před důležitou událostí, další nesrozumitelně a zmateně mluví při hlášeních. Už si toho všímá široká veřejnost,“ citoval web jeden ze svých zdrojů.

Zatímco se ruští politici stresují kvůli škodám, které Rusku působí sankce přijaté západními zeměmi, Putin si myslí, že by pro ruské činitele neměl být problém se s dopady postihů lehce vypořádat, píše Meduza.

O Putinově záměru napadnout Ukrajinu podle serveru nevěděl nikdo z ruských úředníků. V prvních měsících války podle informací portálu tito lidé nevěděli, co dělat.

Analytik: Rusové střízliví. Mobilizace může být Putinův konec

Šéf Kremlu se v poslední době více než dříve vyjadřuje k problémům alkoholismu. O tomto nešvaru mluvil například při setkání s gubernátorem Kirovské oblasti, přestože tento region nepatří podle statistik mezi oblasti nejvíce postižené vysokou konzumací alkoholu.

„Nemá cenu zametat to pod koberec, lakovat to narůžovo. Je potřeba se zabývat těmi nejpalčivějšími problémy,“ apeloval Putin na gubernátora Alexandra Sokolova.

Také při setkání se šéfem Vladimirské oblasti se prezident nečekaně chopil tématu alkoholismu.

Prohlašoval, že „nejde něco zakazovat nebo zbytečně zvyšovat ceny a spotřební daně“ a že naopak je potřeba začít propagovat zdravý životní styl, rozvíjet možnosti sportovního vyžití a věnovat náležitou pozornost kulturním institucím.

Čínský prezident Si v Uzbekistánu vynechal večeři s Putinem a spojenci

Na rozdíl od svého předchůdce Borise Jelcina, proslulého kladným vztahem k alkoholu, se Putin prezentuje jako milovník zdravého způsobu života a pohybu, ledním hokejem počínaje a bojovými uměními konče.

Jako muže, který nemá problém s alkoholem, ho oslavuje popová píseň Takového jako Putin, která vznikla v roce 2002. Prezident v médiích tvrdí, že v současnosti alkohol téměř nekonzumuje.

Foto: TASS, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Reklama

Související témata:

Výběr článků