Článek
Spouštěné plavidlo v přístavu Čchongdžin ztratilo rovnováhu a části dna lodi byly rozdrceny. Neúspěšné spuštění pětitisícitunového torpédoborce bylo podle vůdce KLDR způsobeno „nedbalostí, která pošpinila důstojnost země“. Zda si incident vyžádal oběti na životech, není jasné.
Vůdce země nařídil, aby bylo plavidlo opraveno před červnovým zasedáním ústředního výboru vládnoucí strany, a dodal, že okamžitá obnova torpédoborce není „pouze praktickou záležitostí, ale politickou otázkou přímo související s autoritou státu“.
Agentura Reuters veřejné přiznání nehody režimem KLDR označila za „vzácné“. Zároveň upozornila, že Severní Korea už dříve zažila nehody, které režim následně využil k propagaci role vedení a vládnoucí strany při řešení problémů. Šlo například o selhání nosných raket nebo civilní katastrofy.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se účastní ceremonie startu „nového víceúčelového torpédoborce“ v Nampho, 26. dubna 2025
Kim se naposledy účastnil spouštění dalšího torpédoborce v loděnici Nampho na západním pobřeží před měsícem.
Severní Korea provedla první zkušební střelbu z torpédoborce třídy Čche Hjon před měsícem. Slavnostního spuštění v přístavním městě Nampcho se také účastnil severokorejský diktátor.
Pětitisícové torpédoborce, které Severní Korea letos spustila na vodu, jsou dosud největšími válečnými loděmi země. Zároveň jsou součástí snahy vůdce Kima zvýšit námořní sílu tím, že flotilu rozšíří o plavidla schopná nést a odpalovat desítky raket.