Hlavní obsah

Policie zatkla výrobce istanbulských bomb

16. 12. 2003, 8:33 – ANKARA
Právo, Dana Braunová (Ankara)

Turecká policie zatkla 31letého Fevziho Yitize (31), který podle ní sestrojil čtyři nálože, s nimiž minulý měsíc zaútočili sebevražední atentátníci na židovské a britské cíle v Istanbulu a zabili celkem 62 lidí. Napsal to v pondělí turecký tisk.

Foto: Josef Zajíc

Sepetná. Pohled na Malý Smrk - vlevo (1179 m. n. m) a Smrk - vpravo (1276 m. n. m.).

Článek

Yitiz byl zadržen v Hakkari na východě země, když se s falešným pasem vracel z Íránu. Pro návrat se rozhodl prý proto, že jeho jméno nefigurovalo v žádných novinových zprávách o hledaných teroristech.

Podle listu Zaman měl Yitiz vypovědět, že bomby sestrojil v pronajaté dílně na istanbulském předměstí Ikitelli, kde se policii podařilo zajistit důkazy. Teroristický výcvik absolvoval společně s dalšími extremisty v celkem pěti táborech sítě alKajdá v Afghánistánu.

Teroristé původně plánovali útok na vojenskou základnu Incirlik na jihu Turecka využívanou Američany, odradila je však přísná bezpečnostní opatření. Deník Vatan pak cituje údajná Yitizova slova, že příkaz k útokům na židovské a britské cíle v Istanbulu vydal sám vůdce al-Kajdá Usáma bin Ládin.

Reklama

Související témata:

Související články

Turecká policie zná jména atentátníků

18. 11. 2003, 16:06

Turecká policie ohlásila, že se jí podařilo identifikovat muže, kteří v sobotu přijeli s dodávkami naloženými výbušninami před dvě istanbulské synagogy...

Výběr článků