Článek
Je prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu a vycházejícím z Tovaryšstva Ježíšova Ignácovy řehole čili jezuitů. Jde rovněž o prvního papeže narozeného mimo Evropu od 8. století, kdy byl pontifikem svatý Řehoř III. pocházející se Sýrie.
Vystudoval střední školu chemicko-technologickou, ale pak se vydal na církevní dráhu.
V letech 1973 až 1979 působil jako jezuitský provinciál v Argentině. Od roku 1998 až do svého zvolení papežem byl arcibiskupem Buenos Aires a argentinským primasem a od roku 2001 kardinálem. Jeho biskupským i papežským heslem bylo Miserando atque eligendo (česky Pohlédl na něj s milosrdenstvím a vyvolil si jej).
Jorge Mario Bergoglio se narodil 17. 12. 1936 v Buenos Aires italským imigrantům jako nejstarší z pěti dětí. Jeho otec odešel do Argentiny v roce 1928 před nastupujícím fašistickým režimem Benita Mussoliniho. Z Itálie pocházela i rodina papežovy matky.
Františkův otec pracoval jako drážní dělník a hrával také fotbal za CA San Lorenzo de Almagro, kterému po celý život fandil i papež.

Slavný fotbalista Diego Maradona věnoval papeži argentinský fotbalový dres s jeho jménem a číslem 10 v roce 2014.
Argentinské řádové sestry na malého Jorgeho, který chodil do církevní základní školy, vzpomínaly jako na neposedného uličníka. Jako mladík rád tančil tango a pracoval i jako vyhazovač. V 21 letech se ale stal jezuitou. V témže roce také přišel kvůli infekčnímu onemocnění o horní část pravé plíce a následky pociťoval celý život.
V roce 2010 Bergoglio v jednom z rozhovorů pro média přiznal, že ve dvanácti letech usiloval o dívenku Amalii Damonteovou, svou vrstevnici, a pomýšlel na svatbu. Napsal jí tehdy, že je pro něj jediná, a že pokud si ji nevezme za ženu, stane se knězem. Dopis ilustroval obrázkem domu s červenou střechou, ve kterém spolu budou bydlet. Amaliin otec ale své dceři vztah zakázal, a ona proto na dopis ani neodpověděla.
Konkláve zvolilo Bergoglia papežem 13. března 2013. Bylo to v pátém kole volby a bílý kouř z komína začal stoupat v 19.07 hodin SEČ. Italská média tehdy uvedla, že František byl zvolen výraznou většinou 90 ze 115 kardinálů.

Nově zvolený papež František promlouvá k přítomným ve Vatikánu.
Modernizoval církev
Brzy po zvolení překvapil papež František tím, že řadu osobních záležitostí si i v nejvyšší církevní funkci dál zařizoval sám. U svého prodejce novin sám odhlásil jejich odběr, svému ševci zavolal, aby se netrápil s papežskými střevíci z červené kůže, ale pokračoval ve výrobě klasických černých bot.
Překvapoval také nečekanými telefonáty věřícím, které chtěl podpořit v obtížné osobní situaci. Tímto způsobem se ozval těhotné Italce, která mu v dopise sdělila, že ji její partner opustil poté, co zjistil, že čeká dítě, a navíc ji posílal na potrat. Svěřila se také papeži, že má obavu, že její nemanželské dítě nebude chtít žádný kněz pokřtít. Papež ji po telefonu ujistil, že pokud by se tak stalo, má mu dát vědět a on dítě pokřtí sám.
Papež František proslul svou snahou o modernizaci církve. Dokázal otevřít církevní dveře k větším rolím pro ženy: jmenoval sestru Raffaellu Petriniovou první ženou ve funkci guvernérky Vatikánu. Do úřadu nastoupila v březnu a nahradila kardinála Fernanda Vérgeze Alzagu, jenž kvůli dovršení osmdesáti let ztratil na funkci nárok.
František se také snažil zprůhlednit boj proti sexuálnímu zneužívání ze strany duchovních a zabýval se právy LGBT+ komunity. Tím se vzdálil konzervativcům v církvi, ale vysloužil si uznání liberálů mezi církevními hodnostáři i u veřejnosti.