Článek
Prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová upozornila, že pouze čtvrtina zaměstnanců na Slovensku je pokryta kolektivními smlouvami. „Pokrytí zaměstnanců kolektivními smlouvami je v porovnání s jinými zeměmi EU velmi nízké – dosahuje jen přibližně 24 až 25 procent. To znamená, že jen čtvrtina zaměstnanců na Slovensku profituje z kolektivního vyjednávání a kolektivních smluv, které mohou uzavírat výlučně odborové organizace. Toto právo je zakotveno i v Ústavě SR,“ uvedla.
Podle Uhlerové je potřeba, aby vláda přijala opatření ke zvýšení tohoto podílu, jak požaduje evropská směrnice o adekvátních minimálních mzdách: „Věříme, že se nám podaří dosáhnout vyššího pokrytí, protože kolektivní vyjednávání je jediným nástrojem, kterým si zaměstnanci mohou zlepšovat životní a pracovní podmínky i mzdy.“
Stávka jako poslední možnost
Viceprezident František Gajdoš zdůraznil, že stávka je až krajní řešení, ke kterému odbory přistupují po vyčerpání všech ostatních možností.
„Stávka nikdy není cílem odborové organizace při kolektivním vyjednávání. Je to až poslední, krajní nástroj, kterému předchází dlouhé jednání a snaha o kompromis. Stávka nastupuje až tam, kde selže sociální dialog,“ uvedl na tiskové konferenci.
Podle Gajdoše však zaměstnavatelé často dialog odmítají a někdy i nezákonně propouštějí odborové funkcionáře.
Nejdelší stávka v novodobé historii
Janka Žitňaková, předsedkyně odborového svazu pracovníků zemědělství, upozornila na nízké pokrytí kolektivními smlouvami v zemědělství a strach zaměstnanců domáhat se svých práv.
„Naše kolektivní vyjednávání ztroskotalo hlavně na otázce platů a pracovních podmínek. Zaměstnavatel neposkytoval korektní nabídky, a proto jsme museli vyhlásit stávku, do které se zapojila většina zaměstnanců výroby. Výroba stojí už dva týdny,“ popsal situaci předseda základní organizace v Gelimě (Liptovský Mikuláš) Ferdinand Chomo.
Propouštění odborových předáků jako zastrašování
Monika Benedeková, předsedkyně odborového svazu KOVO, varovala před systematickým propouštěním odborových funkcionářů:„V odborech, nejen v KOVO, ale i v dalších svazech, se rozmáhá systémové a účelové propouštění odborových funkcionářů. Tito zaměstnanci byli zvoleni, aby zastupovali práva kolegů, a jejich propouštění vnímají jako represi. Zákonná ochrana je v praxi neúčinná, hlavně kvůli délce soudních řízení.“
Podle Benedekové vede tento trend k paralyzování kolektivního vyjednávání a zastrašování zaměstnanců.