Hlavní obsah

Nejhorší bodyguardi ze všech, hodnotí svět Klausovu ochranku

30. 9. 2012, 13:53

Útok na českého prezidenta dostal severočeskou Chrastavu do médií po celém světě, i když redakce se omezují na stručné agenturní zprávy a střelbu nijak nekomentují. Samotná informace o útoku na Václava Klause ovšem zaujala novináře nejen z evropských médií, ale i na Novém Zélandu, v Jihoafrické republice nebo na Kubě.

Foto: Novinky

HVnews označil Klausovu ochranku za nejhorší všech dob

Článek

Média svůj vlastní komentář naznačují nanejvýš v titulcích. Na amerických serverech se například často objevuje výraz "bezpečnostní děs". Nejhorší bodyguardi ze všech, nadepsal svou zprávu server HVnews.

"Americká tajná služba by nepochybně z toho chlápka udělala preclík. I Kevin Costner by nejspíš zareagoval lépe," napsal server s narážkou na slavný romantický thriller Osobní strážce s Costnerem a Whitney Hustonovou z roku 1992.

Muž střílel na prezidenta Klause z plastové pistoleVideo: Prima FTV

Novozélandský rozhlas dokonce za incidentem hledal bezmála spiknutí. "Klaus utrpěl jen drobné poranění, ale leckdo se ptá, proč bodyguardi vypadali, že nemohou nebo nechtějí reagovat," uvedlo rádio. Kubánská agentura Prensa Latina označuje chrastavskou střelbu za vážné pochybení prezidentových strážců. Dodává, že kdyby nešlo o plastovou hračku, Česko mohlo být bez hlavy státu.

Svůj ohlas měl útok na českého prezidenta v sociální síti Twitter. Podle poznámky uživatele Stevena Moora jsou "bezpečnostní agenti prezidenta Klause úplně zbyteční". Jistý Eric Maurice se zase ptá, zda neměl být útok plastickou kuličkou chápán jako "pocta skupině Plastic People of the Universe".

Méně ironický, ale neméně kritický pohled na věc má rozhlasová stanice BBC. "Ochranka byla vystavena silné kritice za to, že dovolila útočníkovi dostat se do Klausovy těsné blízkosti. Je rovněž nejasné, proč bodyguardi nereagovali, když se prezident ocitl před hlavní pistole," píše zpravodaj BBC z Prahy.

Výtržníkovi hrozí dva roky vězení

Incident se stal v pátek krátce před 15:00, když prezident po otevření mostu procházel obklopen davem lidí. Vondrouš vytáhl plastovou pistoli ve chvíli, kdy okolo něj Klaus procházel, a několikrát zmáčknul spoušť.

Muž pak z místa odešel, aniž ochranka zasáhla. Novinářům řekl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Klaus v Chrastavě otevíral secesní most, který byl znovu vybudován po ničivých záplavách v roce 2010.

Šestadvacetiletému muži nyní hrozí za výtržnictví až dva roky vězení. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků