Hlavní obsah

Méně řečnění a žádné džíny. Slovenský parlament chystá změny v řádu

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Bratislava

Národní rada Slovenské republiky se chystá změnit jednací řád a připravuje rovněž etický kodex pro poslance. Mělo by dojít ke zkrácení rozpravy, k zavedení pokut za chování poslanců či k uvolnění současného zákazu používání vizuálních pomůcek v rozpravě. Poslanci by měli mít také zakázáno nosit džíny a trička v jednacím sále. Podle televize Joj by měly být změny schváleny letos na podzim.

Foto: Národná rada Slovenskej republiky Facebook, Novinky

Národná rada Slovenskej republiky

Článek

Změny jednacího řádu v Národní radě SR začali poslanci řešit už v roce 2023. Iniciovala je vládní koalice. Asi nejviditelnější roli sehrál lídr SNS Andrej Danko, který prosazoval omezení pro opozici, klíčový byl ale i místopředseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), který vedl pracovní skupinu pro změny jednacího řádu.

Dlouho se však v této věci nic nedělo, a dokonce i pracovní skupina se několik měsíců vůbec nescházela, to už ale neplatí a změny už jsou na spadnutí.

Většina chystaných změn reaguje na dlouhodobou kritiku nekultivovaného chování v parlamentu a klade si za cíl zvýšit efektivitu zákonodárného procesu. Zásadní novinky se mají týkat především prevence konfliktů, zvyšování úrovně vystupování a konkrétní odpovědnosti za porušení pravidel.

Nová pravidla

Mluvčí nejsilnější vládní strany Směr Ľubica Končalová zdůraznila, že chtějí prosadit především zákaz neformálního oblečení - džíny a tričko. „Stejně důležité je věnovat se vystupování poslanců, abychom zamezili vulgarismům a invektivám na plénu Národní rady,“ uvedla Končalová.

Předseda poslaneckého klubu vládní strany Hlas Róbert Puci by chtěl provázat pokuty za chování poslanců v plénu s etickým kodexem.

„Mění se řečnický čas v písemné rozpravě z 20 na 15 minut a ve třetím čtení na 5 minut, přičemž dvouminutové faktické poznámky zůstávají,“ dodal poslanec Adam Lučanský z vládní Slovenské národní strany.

Předseda opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling upozornil, že zkrácené jednání k jednotlivým projednávaným bodům by mělo mít přesná pravidla, jak se bude využívat. „Druhá věc je, že bychom chtěli, aby byl stanovený čas pro opozici, kdy bude moct klást otázky premiérovi a ministrům,“ uvedl předseda SaS.

Opoziční Křesťanskodemokratické hnutí zdůrazňuje potřebu vrácení politické kultury a slušnosti do jednacího sálu. „Jsme pro to, aby poslanec Národní rady mohl být testovaný na alkohol a drogy,“ zdůraznil Michla Šipoš, předseda poslaneckého klubu opozičního hnutí Slovensko.

Poslankyně nejsilnější opoziční strany Progresivní Slovensko Zuzana Števulová si od chystaných změn moc neslibuje.

„Je nepravděpodobné, že jakákoli změna jednacího řádu by mohla přinést zlepšení práce parlamentu, respektování práv opozice nebo celkově lepší politickou kulturu,“ domnívá se.

Chystané změny jednacího řádu a etického kodexu v Národní radě SR

  • Schvalování novely jednacího řádu a etického kodexu má probíhat během podzimu 2025, zejména v rámci zářijové schůze parlamentu.
  • Novela má zavést etický kodex pro poslance, který má regulovat chování zákonodárců včetně konzumace alkoholu, chování v sále a oblékání.

Klíčové prvky:

1. Etický kodex a chování poslanců

  • Kodex má obsahovat pravidla pro slušné vystupování, zákaz vulgarit a osobních útoků.
  • Striktněji mají být nastavena pravidla oblékání: poslanci už nebudou smět nosit trička s hanlivými nápisy, tepláky ani sportovní obuv.
  • Očekává se možnost testování poslanců na alkohol a drogy, s cílem zvýšit důvěryhodnost a úroveň jednání v parlamentu.

2. Změny procedur jednání

  • Má dojít ke zkrácení rozprav a omezení povinností, např. nebude nutné zdlouhavě číst celé pozměňovací návrhy, pokud jsou elektronicky zveřejněné.
  • Omezí se čas, po který může jeden poslanec v úvodu legislativního návrhu vystoupit, prakticky návrh bude muset vysvětlit do hodiny a půl.
  • Předsedající schůze (nebo ministr) by podle novely mohli dávat faktické poznámky, což dnes není možné.

3. Pokuty a sankce za nevhodné chování

  • Zásadní ekonomické postihy: za opakované nebo zvlášť závažné porušení jednacího řádu/etického kodexu má hrozit finanční pokuta, která bude podle návrhu „výrazná“.
  • Sankce budou sloužit jak k prevenci, tak k výchově k dodržování pravidel.
  • Vedle finančních postihů zůstane možnost poslancům v krajním případě zakázat účast v jednání, nebo je dokonce vykázat ze sálu.

4. Reakce politických stran

  • Vládní strany prosazují důrazné postihy a striktnější pravidla, hlavně v oblasti vystupování a oblékání.
  • Opozice kritizuje možnost omezení času na vystoupení a reformu procedur; zároveň trvá na právu klást dotazy premiérovi a ministrům v jasně vymezeném čase.
  • Někteří opoziční poslanci považují úpravy za nedostatečné, či dokonce kontraproduktivní, pokud jde o zlepšení politické kultury a respektování opozice.

Nejasné poměry

Za poslední dva roky se v Národní radě Slovenské republiky vedla intenzivní a polarizovaná debata o zásadních změnách jejího jednacího řádu a celkové kultury parlamentního jednání.

V roce 2023 sílila nespokojenost s délkou a průběhem parlamentních rozprav, docházelo k pokusům o omezování vystoupení, kdy koalice omezovala opoziční vystoupení. Opozice tyto kroky označovala jako zásah do demokratických práv poslanců. Diskutovalo se o potřebě efektivnějšího organizování jednacích dní a předvídatelnějšího režimu parlamentu.

V roce 2024 byly předloženy návrhy na komplexní reformu. Zahrnovaly zkrácení řečnických vystoupení, zavedení etického kodexu, úpravu pravidel oblékání a nové finanční postihy za nevhodné chování.

Opozice tyto změny odmítala, trvala na zachování práva na kontrolu vlády a možnost pokládat dotazy premiérovi a ministrům v předem vymezeném čase. Některé opoziční návrhy byly přehlíženy vládní většinou, což ústilo v podání podnětů k Ústavnímu soudu.

Aktuálně v parlamentu leží bez povšimnutí několik schůzí o vyslovení nedůvěry členům kabinetu Roberta Fica, které koaliční poslanci odmítli otevřít, a tak se už dlouhé měsíce přesouvají ze schůze na schůzi.

Výběr článků

Načítám