Článek
„Řekla bych, že tak 70 procent pracovníků na polích je pryč,“ řekla agentuře Reuters Lisa Tateová z farmářské rodiny v kalifornském okresu Ventura. V této oblasti se každoročně vypěstuje ovoce a zelenina v hodnotě miliard dolarů. Velkou část úrody sbírají načerno migranti.
„Když se nedostaví 70 procent vaší pracovní síly, 70 procent úrody zůstane nesklizeno a může se zkazit během jednoho dne,“ dodává Tateová dokazujíc, že jde o byznys, ve kterém v sezóně záleží na každém dni.
Nastal bod zlomu
„Většina Američanů tuhle práci dělat nechce,“ uvedla s odkazem na náročný sběr ovoce a zeleniny na často rozpálených polích. Situace je podle ní kritická. „Většina farmářů se teď sotva pohybuje na hranici ziskovosti. Obávám se, že nastává bod zlomu, kdy mnoho z nich zkrachuje,“ dodala Tateová.
Rozhlehlé zemědělské pozemky táhnoucí se od okresu Ventura ležícího severně od Los Angeles, až po střed Kalifornie, teď zejí prázdnotou. Razie imigrační policie způsobily, že většina pracovníků se bojí chodit do práce. Jeden zemědělský dozorce, který dohlíží na jahodové pole, uvedl, že obvykle přicházelo zhruba tři sta pracovníků denně. Po raziích jich najednou přišla ani ne třetina, okolo osmdesátky. Jiný zaměstnanec zase uvedl, že z obvyklé osmdesátky sběračů dorazilo po policejním zásahu jen 17.
Přestože jsou v zemi nelegálně, zemědělští pracovníci jsou klíčoví pro místní farmářský průmysl. Ztráta úrody, kterou nikdo neposbírá a shnije na polích, způsobí podle republikána Douglase Holtz-Eakina zvýšení cen pro spotřebitele. Holtz-Eakin uvedl, že odhadem 80 procent zemědělských pracovníků ve Spojených státech pochází ze zahraničí a polovina z nich je v zemi nelegálně.

Stánek s ovocem u města Oxnard v Kalifornii
Jeden z pracovníků, kterého oslovila agentura Reuters, uvedl, že v zemědělství pracuje už 30 let a v zemi má i manželku a děti. Většina jeho kolegů ze strachu přestala chodit do práce. „Pokud se dostanou do práce, nevědí, jestli ještě někdy uvidí svou rodinu,“ řekl.
„V podstatě se ráno budíme vyděšení. Děláme si starosti kvůli slunci a vedru a teď i s mnohem větším problémem – že se mnozí nevrátí domů. Snažím se na ulici nedělat potíže. Teď je kdokoli z jakéhokoli důvodu zatčen, deportován,“ uvedl další pracovník, který promluvil pod podmínkou anonymity.
Kalifornie produkuje více než tři čtvrtiny objemu ovoce a ořechů celých USA, uvádí kalifornské ministerstvo potravinářství a zemědělství. Farmy a ranče státu v roce 2023 vygenerovaly v zemědělských tržbách téměř 60 miliard dolarů.
Americký prezident Donald Trump tento týden v příspěvku na své sociální síti Truth Social připustil, že razie Imigrační a celní správy (ICE) na zemědělské a hotelové dělníky „odvádějí velmi dobré, dlouholeté pracovníky, přičemž tato pracovní místa je téměř nemožné nahradit“.
Později Trump řekl, že situaci „dá do pořádku“. Žádné kroky v tomto ohledu ale zatím jeho administrativa nepodnikla, přestože v sezóně se při sklizni ovoce a zeleniny hraje o každý den.