Hlavní obsah

Japonské pobřeží u Fukušimy zasáhlo silné zemětřesení

13. 2. 2021, 17:52

Pobřeží japonské prefektury Fukušima v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož sílu původně úřady stanovily na 7,1 stupně a později zvýšily na 7,3 stupně. Zemětřesení si vyžádalo nejméně 20 zraněných, uvedla agentura Kjódó. Budovy se chvěly i v hlavním městě Tokiu, kde se objevily i výpadky elektřiny. Varování před cunami úřady nevydaly.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Japonsko zasáhlo zemětřeseníVideo: Reuters

 
Článek

Zemětřesení udeřilo ve 23:08 místního času (15:08 SEČ), epicentrum se nacházelo u pobřeží Fukušimy v hloubce 60 kilometrů, uvedla japonská meteorologická služba. V jaderné elektrárně Fukušima nebylo zaznamenáno nic neobvyklého.

Sobotní silné otřesy daly vzpomenout na smrtící zemětřesení z roku 2011, které ve stejné oblasti způsobilo vlnu cunami.

„Vzhledem k tomu, že (zemětřesení z roku 2011) bylo o síle devíti stupňů, není překvapivé, že o deset let později přicházejí následné otřesy," uvedl Kendži Satake, který působí ve výzkumném ústavu pro zemětřesení na Tokijské univerzitě.

Vypusťte kontaminovanou vodu z Fukušimy do oceánu, doporučují experti

Japonsko je jednou ze seismicky nejaktivnějších oblastí na světě a zemětřesení jsou tam častá. V březnu 2011 zasáhly tuto zemi největší zaznamenané otřesy v její historii. Podle oficiálních statistik tehdy zemřelo 15 880 lidí a téměř 2700 se pohřešovalo. Zemětřesení vyvolalo místy až 20metrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží v regionu Tóhoku na největším japonském ostrově Honšú.

Vlna cunami tehdy způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo ke značnému úniku radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků