Hlavní obsah

Francie kvůli ztrátě zakázky na ponorky povolává z USA a Austrálie velvyslance

17. 9. 2021, 22:02 – Paříž/Washington/Canberra

Francie povolává na konzultace své velvyslance ze Spojených států a Austrálie. Paříž se k tomu rozhodla kvůli nové strategické spolupráci USA, Británie a Austrálie, v jejímž důsledku Canberra zrušila mnohamiliardovou dohodu o nákupu francouzských ponorek. Oznámily to světové agentury s odvoláním francouzského ministra zahraničí.

Foto: Inquam Photos, Reuters

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian

Článek

„Na žádost prezidenta republiky jsem se rozhodl okamžitě povolat naše dva velvyslance ve Spojených státech a Austrálii do Paříže ke konzultacím,” uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

„Toto výjimečné rozhodnutí ospravedlňuje výjimečně závažné oznámení, které učinily Austrálie a Spojené státy,” dodal Le Drian.

Podle agentury AFP je to poprvé v historii, co Paříž k tomuto kroku přistoupila v případě těchto dvou zemí, které patří mezi tradiční francouzské spojence.

Francie šílí z paktu mezi USA a Austrálií, přišla o kšeft

Evropa

Spojené státy, Británie a Austrálie ve středu oznámily, že zakládají bezpečnostní partnerství, které má zajistit mír a stabilitu v oblasti Indo-Pacifiku.

Pakt má mimo jiné pomoci Austrálii získat americké ponorky na jaderný pohon. Austrálie proto zrušila dohodu o nákupu francouzských konvenčních ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů (850 miliard korun).

Podle šéfa francouzské diplomacie je zrušení zakázky ze strany Austrálie „nepřijatelné chování mezi partnery a spojenci”.

Francie už ve čtvrtek ostře kritizovala Spojené státy kvůli jejich nové spolupráci s Austrálií, Le Drian rozhodnutí označil za „brutální” a „vražení nože do zad”.

Bude Británie bránit Tchaj-wan před Čínou? USA, Austrálie a Spojené království ustavily nový pakt

Svět

Mnohem víc než současnému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se podle něj podobá činům jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Francouzští představitelé ve čtvrtek zrušili slavnostní akce na svém velvyslanectví ve Washingtonu a na palubě francouzské fregaty v Baltimoru, na nichž si měli dnes připomenout pomoc jejich námořnictva americkému boji za nezávislost v roce 1781.

Reklama

Výběr článků