Článek
Fico v nedělním proslovu zveřejněném na sociální síti upozornil na hrozící eskalaci geopolitických konfliktů. Podle něj jsou „někteří lídři evropských zemí unavení a znudění z 80 let míru“ a kvůli tomu roste riziko nových ozbrojených střetů.
Vymezil se vůči „militarizaci Evropy“ a varoval, že připravovaná obranná doktrína NATO může posunout kontinent blíže k válce.
Předseda strany Směr a šéf slovenské vlády také obvinil Západ, že prý nechtěl konflikt na Ukrajině ukončit v dubnu 2022, kdy podle něj „taková reálná možnost existovala“. Tvrdil také, že se Západ „naivně domníval, že Ukrajinu použije jako beranidlo k oslabení Ruska.“
V únoru roku 2022 Rusko spustilo invazi na Ukrajinu, když už předtím část jejího území okupovalo. Ukrajina se vpádu dokázala bránit i díky pomoci ze Západu. Rusko dál pokračuje v útocích, přičemž opakovaně míří na civilní cíle, návrhy příměří odmítá a jako podmínky si klade omezení ukrajinské obranyschopnosti a suverenity.
Fico, jenž často hájí ruské postoje a letos jednal s ruským prezidentem, tvrdí, že strategie Západu k oslabení Ruska selhala. „Dnes je ruská ekonomika považována za silnější než ta německá, ačkoliv před několika lety to bylo opačně,“ tvrdil ve videu.
Vzdor opakovaným ruským hrozbám o zničení evropských měst také Fico zpochybnil „tvrdě prosazovanou doktrínu o Rusku jako o světovém nebezpečí“ a varoval před eskalací zbrojení, což podle něj Evropu přibližuje k možnosti války.
Premiér se nechal slyšet, že odmítá plánovat či připravovat Slovensko na konflikt s „jadernou velmocí“ a varoval před umělým vyvoláním konfliktu mezi Ruskem a některým státem NATO. Zdůraznil, že Slovensko nechce být zataženo do „žádného nesmyslného vojenského dobrodružství“.
Fico ve svém proslovu také sice konstatoval, že Ruská federace vojenským zásahem porušila mezinárodní právo, ale zároveň připal tradiční proruský narativ, že prý „nesmíme zapomínat na to, co se dělo v roce 2014 na východě Ukrajiny“ a na to, „jak bylo Rusko Západem klamáno v souvislosti s rozšiřováním NATO.“
Slovenský premiér zopakoval, že konflikt podle něj „nemá vojenské řešení“ a postěžoval si, že když na to upozorňoval již před dvěma lety, sklidil výměch, kdežto nyní se to prý stává „všeobecně uznávanou pravdou“.