Hlavní obsah

Zemřel Oleg Baklanov. Poslední pučista proti Gorbačovovi

29. 7. 2021, 10:05 – Moskva

Ve věku 89 let zemřel poslední z pučistů, kteří se v srpnu 1991 postavili proti prezidentu Michailu Gorbačovovi. Úmrtí Olega Baklanova oznámil v noci na čtvrtek na svém webu list Kommersant s odvoláním na šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina.

Foto: Profimedia.cz

Oleg Baklanov na snímku z roku 1989

Článek

Podle Rogozina zemřel Baklanov ve středu. „Oleg Dmitrijevič se přátelil s mým otcem a často pobýval u nás doma,” napsal na Twitteru a vyjádřil soustrast pozůstalým.

Baklanov podle pozůstalých zemřel ve spánku. „Lehl si a už se neprobudil,” řekla internetovému listu Gazeta.ru Baklanovova snacha. Pohřben má být v Moskvě na přelomu července a srpna.

Baklanov býval v Sovětském svazu ministrem všeobecného strojírenství, z kteréžto funkce měl na starosti raketový a kosmický průmysl. Řídil program stavby sovětského raketoplánu Buran i vesmírných stanic Mir a Saljut-7.

Srpnový puč 

Později se stal tajemníkem komunistické strany pro obranu.  Od 18. do 21. srpna 1991 byl členem samozvaného Státního výboru pro mimořádný stav. Pučisté oznámili, Michail Gorbačov je nemocen, a jmenovali prozatímním prezidentem Gorbačovava viceprezidenta Gennadije Janajeva. Gorbačova mezitím drželi v domácím vězení na Krymu, protože odmítl vyhlášení výjimečného stavu a předání funkce Janajevovi.

Moc se pokusili uchvátit 19. srpna, den před podpisem dohody, která by umožnila sovětským republikám opustit SSSR.

Před 70 lety Sověti tajně vyslali do vesmíru dvojici psů

Historie

Baklanov patřil k nejrozhodnějším pučistům: dožadoval se zatčení ruského prezidenta Borise Jelcina, ministerstvo obrany obviňoval ze zbabělosti a šéfa tajné policie KGB, dalšího pučistu Vladimira Krjučkova z nedodržení dohod. Speciální jednotka KGB měla podle jeho představ obsadit moskevský Bílý dům, kde sídlil ruský prezident Boris Jelcin. Jelcin před budovou na tanku puč odsoudil a vyzval vojáky, aby  nesloužili pučistům. Ti uposlechli.

Amnestie pro pučisty

Po zhroucení puče byl Baklanov zatčen a do konce ledna 1993 byl ve vyšetřovací vazbě jako obviněný ze spiknutí a z vlastizrady s cílem uchopení moci. V roce 1994 byl spolu s dalšími pučisty amnestován.

V letech 2004 až 2007 působil jako poradce místopředsedy Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a od roku 2005 stál v čele představenstva korporace Rosobščemaš, která je součástí Roskosmosu. Býval také poradcem ministerstva průmyslu a obchodu a ředitele raketové korporace Energija.

Reklama

Související témata:

Výběr článků