Článek
„Iniciativa, kterou prosazuje Česká republika, je součástí nového souboru sankcí, které Brusel připravuje v reakci na rozsáhlou ruskou invazi na Ukrajinu. Balíček opatření vyžaduje jednomyslnou podporu. Maďarsko, poslední země, která se proti tomuto opatření stavěla, své veto stáhlo, uvedly dvě osoby informované o jednáních,“ napsal list FT.
Podotýká přitom, že podle evropských zpravodajských agentur ruští špioni s diplomatickým krytím často řídí operace mimo své hostitelské země, aby se lépe vyhnuli kontrarozvědnému sledování.
„Jsou vysláni na jedno místo – ale pracují na jiném,“ řekl deníku vysoce postavený diplomat EU s odvoláním na zprávy tajných služeb. „Zpravodajské služby hostitelské země vědí, co dělají, ale pokud překročí hranice, může být pro tuto zemi obtížnější je sledovat,“ dodal.
Lipavský: Žádný „Schengen pro Rusko“
Česká vláda lobbuje za omezení pohybu ruských diplomatů po EU od loňského roku. „Neexistuje žádný ‚Schengen pro Rusko‘, takže nedává smysl, aby ruský diplomat akreditovaný ve Španělsku mohl přijet do Prahy, kdykoli se mu zachce,“ řekl deníku FT český ministr zahraničí Jan Lipavský.
„Praha zakázala vstup řadě ruských diplomatů podezřelých z napomáhání zpravodajským aktivitám. Stovky jich jsou však stále akreditovány v sousedním Rakousku a odtud mohou legálně překročit hranice do České republiky,“ podotkl v této souvislosti list.
Před přijetím omezení koncem srpna varovala mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, která krok označila za „českou fantazii“.
Zacharovová už avizovala odvetu
„Pokud se tato česká fantazie uskuteční, nevyhnutelně budou následovat, jak jsem již řekla, nucená opatření z naší strany. Věřte mi, jak jste si asi všimli, přijímáme odvetná opatření, oni o tom vědí,“ citovala Zacharovou ruská agentura TASS.
Možnou komplikaci podle FT ještě může představovat Rakousko, které se nyní snaží dosáhnout toho, aby EU zrušila sankce na aktiva spojená s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. S omezením pohybu ruských diplomatů Vídeň problém nemá, ale více než desítka zemí podle listu nyní nechce celý sankční balík podpořit v případě, že by v něm byl i rakouský požadavek.
Podle dřívější zprávy jde Vídni o zmrazené akcie stavební společnosti Strabag, v níž měl Děripaska podíl. „Aktiva by připadla Raiffeisen Bank a bance by se tak kompenzovala pokuta ve výši dvou miliard eur, kterou musela zaplatit po rozhodnutí ruského soudu ve prospěch firmy spojené s Děripaskou,“ napsal list.