Článek
„Ode dneška zde máme dvě místa, která je připomínají,“ uvedl při slavnostním otevření český velvyslanec Petr Drulák.
Odkázal na nedaleký hřbitov dvou set československých vojáků padlých v roce 1915 a 1916 a následně i ve čtyřicátých letech minulého století, ať už při obléhání Dunkerquu, nebo při leteckých výpadech na kontinent z řad britské RAF.

Hřbitov československých vojáků se nachází opodál
Zahrada nedaleko Arrasu, který byl za lítých bojů v první válce prakticky celý zničen, se nachází v bezprostřední blízkosti hřbitova francouzských vojáků s tisíci bílými kříži. Je výmluvným dokladem obětavosti Čechoslováků, kteří se dobrovolně hlásili do služby ve francouzských řadách proti Německu, aby pomohli vzniknout republice a později ji a celou Evropu zachránit před Hitlerem.
Tvůrkyně vzdaly hold rotě Nazdar
Ve stínu pod vzrostlými listnáči i jehličnany se vzájemně proplétá stezka a travnatý pás. Může znázorňovat česko-slovenskou pospolitost i opakované krvavé potýkání se válčících stran.
Symbolika však nebyla záměrem, sdělily Právu architektky Lenka Dřevjaná, Zuzana Němečková a Miroslava Staneková z kolektivu Nazdar, pojmenovaného po slavné československé rotě, z níž většina vojáků padla v bitvě u Arrasu v prvních květnových dnech 1915.

Na československém hřbitově je pochováno dvě stě vojáků z obou válek
„Zadáním bylo vytvořit zahradu míru, kde by se lidé mohli v klidu zastavit, zavzpomínat a zamyslet se. Šlo nám o jednoduchost,“ řekla Právu Němečková. Ke spočinutí zde slouží pět lavic z masivního dubu a symbolických je tady „jen“ pět nově vysazených lip.
Na konci, ve zdvihajícím se terénu se stezka vytrácí. „Dál se nabízí už jen výhled do otevřené krajiny, a tím snad i symbolicky do budoucna,“ dodala Němečková.
Zahrada, jejíž založení umožnil finanční dar od nadace Family Foundation podnikatele Karla Komárka a kterou podpořily česká a slovenská diplomacie i francouzská vláda, je jednou z 15 národních zahrad, které v okolí nekropole La Targette vznikají. Nedaleko se nacházejí například zahrady Australská, Skotská, Anglická i Německá.