Hlavní obsah

Elektřina v Evropě už levnější nebude, říká zmocněnec pro energetiku Bartuška

13:04
13:04

Poslechněte si tento článek

Přeměna evropské energetiky na zelenou bude drahá, politici to ale lidem neřekli. Navíc zbytek světa stále používá uhlí a myšlenka, že někdo bude Evropu následovat, je scestná. Kombinace štědrého sociálního státu s přeměnou energetiky a nutnými výdaji na obranu vytvoří největší dilema Evropy v příštích letech. Novinkám to řekl zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Foto: Michal Šula, Novinky

Václav Bartuška

Článek

Ceny elektřiny v Česku jsou páté nejvyšší v Evropě, při zohlednění kupní síly obyvatel dokonce úplně nejvyšší. Co s tím?

Velká část zemí Evropské unie skrývá podstatný podíl cen energií do různých dotací nebo nástrojů, které jdou úplně mimo samotnou cenu elektřiny. Třeba Německo kompenzuje velkou část ceny elektřiny podnikům. My jsme v tomhle poměrně upřímní tím, že ukazujeme cenu elektřiny celou.

Asi bude zájmem jakékoliv příští vlády část nákladů přesunout do nepřímé daně, aby to bylo méně nápadné a bolestivé na pohled. Lidé lépe snesou nepřímé daně než přímou cenu.

Teď také za každou spotřebovanou megawatthodinu platíme 600 korun na podporu obnovitelných zdrojů, hlavně fotovoltaik. Skončit to má až v roce 2030. Skutečně pak lidem z faktur tento poplatek zmizí?

Když se podíváte na náklady přenosových soustav, tak ve všech zemích EU cena podpůrných služeb elektřiny narůstá s tím, jak roste podíl obnovitelných zdrojů. A na tom se nezmění vůbec nic.

Bude potřeba investovat do výstavby nových sítí a záložních zdrojů, abychom byli schopni uregulovat síť, ve které máte třeba ze 70 procent elektřinu ze slunce a větru. A tyhle náklady nezmizí. To se týká Česka, Německa, Španělska, Itálie, všech zemí. Ale doufám, že zmizí podpora přímo pro fotovoltaiky.

Máme elektřinu zhruba trojnásobně dražší než Čína a dvojnásobně dražší než USA

Zmínil jste Španělsko, které se koncem dubna spolu s Portugalskem ocitlo ve tmě, bez proudu. Čím to bylo?

Viníka budeme znát až během několika týdnů. V tuto chvíli se všichni, ať je to španělská přenosová soustava, regulátor, nebo evropské úřady, probírají hromadou dat.

Myslíte si, že něco podobného může hrozit i v Česku, byť z jiných důvodů?

Systémy přenosových soustav v Evropě jedou velkou část dne na maximální výkony. A je otázka pravděpodobnosti, než se něco podobného přihodí někde jinde.

Na druhou stranu, poslední velký blackout v Evropě byl před devatenácti lety. Rozhodně neočekávám, že bychom měli mít blackout tohoto rozsahu každý týden.

Energie jsou obecně drahé v celé Evropě. Některé firmy kvůli tomu přesouvají výrobu jinam, třeba do USA. Budou s námi tak vysoké ceny elektřiny a plynu už napořád?

Zásadní věc v přeměně energetiky, která veřejnosti nikdy nedošla i proto, že jí to politici moc neříkali, je, že bude nákladná. Politici Evropanům slíbili, že proměna bude rychlá, bezbolestná, přinese čisté voňavé zdroje a levnou energii. A teď vidíme, že to tak není. Výstavba nových sítí a zdrojů bude samozřejmě stát spoustu peněz.

Teď se třeba staví nový větrný park mezi Norskem a Dánskem. Jde o tisíc megawattů výkonu, který poběží zhruba čtyřicet procent času. Ten park stojí 3,2 miliardy eur. Ale vyvedení výkonu, tedy rozvodna plovoucí na moři, bude stát 3,6 miliardy eur. Tedy dohromady 6,8 miliardy eur čili 170 miliard korun za tisíc megawattů.

Takže elektřina levnější nebude?

Ne. Stavíme masivní nové zdroje, k tomu máme obrovský rozvoj přenosové soustavy a záložních zdrojů. Je pravda, že máme několik hodin denně záporné ceny elektřiny, ale pak máme ceny ve špičce kolem 900 eur za kilowatthodinu, když v Německu nefouká vítr a nesvítí slunce.

V průměru cen v EU za posledních pět let vychází, že máme elektřinu zhruba trojnásobně dražší než Čína a dvojnásobně dražší než Spojené státy. Zakázali jsme si nejlevnější zdroje, tedy uhlí. A jdeme cestou zdrojů jiných, které jsou dražší. Tečka.

Ve zbytku světa se stále uhelné elektrárny v poměrně velké míře staví. Je přístup Evropy správný?

Evropa se rozhodla jít příkladem a část našich kolegů v západní Evropě ještě stále věří tomu, že svět zajímáme a bude nás jednoho dne následovat. Nemyslím si to. Ale ještě pořád je to víra Francouzů, Holanďanů, Španělů nebo Britů. Přitom všichni vidíme propad podílu evropského HDP na tom světovém. A je otázkou času, kdy si Evropa uvědomí, že už nikoho na světě nezajímá. Snad to nebude příliš pozdě.

Je otázkou času, kdy si Evropa uvědomí, že už nikoho na světě nezajímá. Snad to nebude příliš pozdě

Co tedy říkáte na evropský Green Deal? Když se podíváme na jeho cíle a zároveň na plánované nastartování zbrojení v Evropě, myslíte si, že budou cíle Green Dealu přehodnoceny?

Nahradit dovozy ropy a zemního plynu domácími zdroji nepochybně dává ekonomický, bezpečnostní a koneckonců i sociální smysl. Takže máme shodu ekologů a lidí z oblasti bezpečnosti.

Související témata:

Výběr článků

Načítám