Hlavní obsah

Nápad, který fungoval už za Rakouska-Uherska. Plánuje se zásadní změna ve výstavbě bytů

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

V Česku by za pár let mohly vznikat byty podobným způsobem jako v Rakousku. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje návrh zákona, který by obcím a soukromníkům umožnil zřizovat takzvané společnosti s omezeným ziskem. Ty své výnosy využívají primárně na výstavbu levnějších bytů. Koncept se osvědčil už za Rakouska-Uherska i za první republiky.

Foto: Profimedia.cz

Developerské společnosti s omezeným ziskem fungují ve Vídni. Postavili tam například čtvrť Aspern Seestadt (na snímku).

Článek

„Slibujeme si od toho výstavbu bytů, které budou cenově dostupné,“ uvedl pro Novinky ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).

Zamýšlený zákon má na trhu vytvořit prostor pro firmy, jejichž maximální zisk bude omezený tak, aby měly dostatek peněz na financování dalších projektů, ale zároveň nemohly tlačit výnosy na co nejvyšší možnou míru. Díky tomu mají nabízet bydlení za nižší ceny než konkurence.

„Byty, které takto budou vznikat, by měly být primárně nájemní,“ dodal Kulhánek.

Návrh má být cestou, jak řešit současný problém příliš drahých nemovitostí. Ceny novostaveb i starších rezidencí vystoupaly do takových hodnot, že ve velkých městech typu Prahy nebo Brna si jejich nákup nemůže dovolit ani část lidí se středními příjmy. Stále více domácností tak hledá bydlení v komerčních nájmech, které však kvůli nedostatečné nabídce na trhu také zdražují.

Konkrétní podobu budoucího zákona teprve připravuje ministerská pracovní skupina. Je tedy nereálné, aby vláda změnu prosadila ještě v tomto volebním období. Výsledkem má být materiál, na který bude moci příští kabinet navázat.

Záměr má přesto značnou šanci, že po výměně vlád neskončí pod stolem. Hnutí ANO, favorit podzimních voleb, se k němu také staví vstřícně.

„Rozhodně se touto podstatou budeme zabývat, pokud budeme u odpovědnosti. Dává to smysl,“ prohlásil místopředseda hnutí Karel Havlíček. Připomněl, že podobný návrh připravila podle něj i předchozí vláda pod vedením ANO, ve Sněmovně se ale dostal pouze do druhého čtení.

Kvalitní a udržitelné

Nejznámějším městem, kde podobné společnosti fungují, je Vídeň. Developeři s omezeným ziskem tam budují celé nové čtvrti nebo se podílejí na rekonstrukcích stávajícího bytového fondu.

Návrh, který by umožnil jejich zřizování v Česku, kvituje i ekonom společnosti PAQ Research Jakub Komárek.

„Bytové společnosti s omezeným ziskem jsou přesně tím nástrojem, který dokáže přinést významnou změnu do české bytové politiky. Mimo jiné jejich rozvoj doporučuje NERV,“ řekl Novinkám. „Takové společnosti plánují dlouhodobě a staví kvalitně a udržitelně,“ dodal.

Komárek připomněl, že podobné společnosti fungovaly už v době Rakouska-Uherska a v éře předválečného Československa. Definitivně zmizely po komunistickém převratu v roce 1948.

Záměr umožnit zřizování developerů s omezeným ziskem je součástí snah ministerstva zvýšit počet obecních bytů. Jejich výstavbu začalo výrazněji podporovat loni skrze dotační a úvěrové programy. První byty by se díky nim měly začít stavět letos.

Kulhánek uvedl, že jeho záměrem je posílit pozici obcí natolik, aby jim do deseti let patřilo deset procent všech bytů v Česku. Těsně po revoluci byla v obecním držení asi třetina českého bytového fondu. Po privatizacích se jejich podíl snížil na současných 3,5 procenta.

Výběr článků

Načítám