Hlavní obsah

Za sestřelem malajsijského boeingu stál Putin, tvrdí investigativci

25. 2. 2016, 6:42 – Haag

Protiletadlový systém Buk, který předloni v létě nad východní Ukrajinou sestřelil malajsijský dopravní letoun, byl do Donbasu přesunut z rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina. Uvádí to skupina investigativních novinářů Bellingcat ve zprávě, kterou ve středu zveřejnil nizozemský list NL Times. Jméno bezprostředního viníka katastrofy, který raketu odpálil, se autorům zprávy nepodařilo zjistit.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Animace sestřelení malajsijského boeingu nad UkrajinouVideo: Reuters

 
Článek

Skupina Bellingcat zveřejnila první část své zprávy o šetření zkázy letu MH-17, kterou nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě, počátkem ledna. Uvedla v ní, že malajsijský boeing sestřelila protiletadlová raketa Buk, která k východoukrajinskému městu Snižne dorazila z Doněcka, hlavní bašty proruských separatistů. Tam podle ní byla převezena ještě v červnu od 53. protiletadlové raketové brigády, dislokované nedaleko Kurska v centrálním Rusku.

Ukázala to už dříve detailní analýza fotografií a satelitních snímků. [celá zpráva]

Ve středeční zprávě Bellingcat uvádí, že odpovědnost za sestřelení malajsijského letounu nese dvacet ruských vojáků, kteří protiletadlový systém obsluhovali. Kterýkoli z nich ví, kdo osudnou raketu vypálil. [celá zpráva]

Foto: Maxim Zmeyev/Files, Reuters

Hasič mezi troskami spadlého boeingu

O přesunu měli rozhodnout Putin a Šojgu

Odpovědnost za smrt civilistů nese podle investigativní skupiny Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu, kteří údajně o přesunu zbraně na východní Ukrajinu rozhodli.

Zjištění žurnalistů bylo předáno nizozemské prokuratuře, která příčiny katastrofy vyšetřuje. S výsledky svého šetření má veřejnost seznámit do poloviny letošního roku.

Související témata:

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Šéf Kremlu Vladimir Putin během tiskové konference

Foto: Profimedia.cz

Protiletadlový systém Buk

Rusko závěry Bellingcat ostře kritizuje a odmítá uznat. Místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Franc Klincevič označil tvrzení investigativců za „novinářskou kachnu” a vyjádřil přesvědčení, že skutečná pravda o příčinách incidentu vyjde brzy najevo.

Reklama

Výběr článků