Článek
Že k vyjádření nedůvěry Von der Leyenové nedojde, se očekávalo. Musely by totiž pro něj hlasovat aspoň dvě třetiny europoslanců. Nakonec jej podpořilo jen 175 zákonodárců, 360 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování, rekapituluje výsledek hlasování agentura Reuters.
Hlavním strůjcem hlasování byl rumunský nacionalista Gheorghe Piperea, který Von der Leyenovou kritizoval například za to, že Evropská komise odmítla zveřejnit textové zprávy mezi předsedkyní a šéfem výrobce vakcín Pfizer z doby pandemie covidu-19.
„Rozhodování se stalo neprůhledným a diskrečním a vzbuzuje obavy ze zneužívání a korupce. Cena obsesivní byrokracie Evropské unie, jako je boj s klimatickými změnami, je obrovská,“ prohlásil v pondělí v Europarlamentu Piperea.
Von der Leyenová kritiku svého počínání v době pandemie v parlamentu odmítla a tvrdila, že její přístup zajistil, že všichni členové unie měli k vakcínám rovný přístup.
Hlasování o nedůvěře čelil úřadující předseda komise poprvé od roku 2014, kdy jej ustál Jean-Claude Juncker.
Šest českých hlasů proti návrhu
Jedenáct z celkem 21 českých europoslanců vyjádření nedůvěry Von der Leyenové ve čtvrtečním hlasování podpořilo. Proti jich bylo šest a ostatní se zdrželi hlasování.
Pro nedůvěru hlasovalo šest europoslanců z hnutí ANO, kteří jsou členy populistické frakce Patrioti pro Evropu, a rovněž europoslanec za Motoristy Filip Turek a europoslankyně Nikola Bartůšek, která kandidovala za Přísahu.
Podporu návrhu na vyslovení nedůvěry vyjádřili rovněž dva nezařazení europoslanci Ondřej Dostál a Kateřina Konečná, a Ivan David zvolený za SPD z krajně pravicové frakce Evropa suverénních národů (ESN).
Proti vyslovení nedůvěry se postavilo všech pět europoslanců z nejsilnější frakce Evropské lidové strany (EPP), ke které patří i Ursula von der Leyenová - Luděk Niedermayer a Ondřej Kolář (TOP 09), Danuše Nerudová a Jan Farský (STAN) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Taktéž hlasovala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová z frakce Zelených.
Europoslanci ODS Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek, kteří patří do frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) dali již předem najevo, že návrh nepodpoří, unijní exekutivu ale zkritizovali. Samotného hlasování se pak nezúčastnili. Hlasování se podle zápisu zdržel také europoslanec za ANO Ondřej Kovařík.