Hlavní obsah

Útočník s lukem a šípy v Norsku ve skutečnosti zabíjel bodnou zbraní

18. 10. 2021, 16:38

Útočník z norského města Kongsberg své oběti minulý týden zabil pravděpodobně bodnou zbraní, a nikoli střelbou z luku. Informovala o tom v pondělí policie.

Foto: ČTK/AP

Espen Andersen Braathen na starším snímku

Článek

Už dříve bylo známo, že útočník byl ozbrojen několika různými zbraněmi, ale hovořilo se hlavně o luku a šípech. Ty ale před dokončením útoku, který se odehrál na několika místech centra Kongsbergu, podle policie ztratil nebo se jich zbavil.

„V určité chvíli se zbavil nebo ztratil svůj luk a své šípy,” sdělil inspektor Per Thomas Omholt na tiskové konferenci. „V Hyttegatě (centrální části města) zabil pět lidí bodnou zbraní na soukromých i veřejných místech,” dodal zástupce policie.

Norský soud uvalil vazbu na lukostřelce, bude na psychiatrii

Evropa

Policie dříve uváděla, že podezřelý Espen Andersen Braathen byl ozbrojen lukem a šípy a dalšími dvěma zbraněmi. Nechtěla však upřesňovat povahu těchto zbraní kvůli vyšetřování.

Oběti vybíral náhodně

„Vše nasvědčuje tomu, že oběti byly zabíjeny náhodně,” řekl Omholt. Podle policie útočník zpočátku na více než desítku lidí střílel šípy, ale nikoho touto zbraní nezabil.

Sedmatřicetiletý Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, ve středu večer zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil.

On tady chodil a zabíjel. Kde byli policisté? ptají se Norové po útoku lukostřelce

Evropa

Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Norská policie přesný motiv činu stále vyšetřuje, ale přednostně pracuje s hypotézou, že útok souvisí se špatným duševním stavem předpokládaného pachatele, což Omholt potvrdil.

Víra v zabíjení nehrála roli

Braathen se před několika lety na videu přihlásil k islámské víře, policie však v sobotu vyjádřila pochybnosti o tom, zda bral svůj obrat na islámskou víru vážně. Omholt potvrdil, že hypotéza motivu činu souvisejícího s konverzí oslabila.

Podezřelý byl předběžně zadržen a je pod lékařským dohledem. Už dříve se ke svému počínání podrobněji vyjádřil, ale nyní už není schopen výslechu, uvedla agentura AFP.

Probíhá psychiatrické vyšetření, které má určit, zda je trestně odpovědný za své činy.

Útok v Norsku. Muž ozbrojený lukem a šípy zabil pět lidí. Podezřelý je 37letý Dán

Zahraniční

Reklama

Výběr článků