Hlavní obsah

USA kvůli plynovodu Nord Stream 2 uvalily další sankce

23. 11. 2021, 8:57 – Washington

Spojené státy v pondělí uvalily další sankce v souvislosti s plynovodem Nord Stream 2, oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Terčem je společnost Transadria spojená s Ruskem a její loď, která na plynovodu pracovala, uvedla agentura AP.

Foto: Reuters

Antony Blinken

Článek

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tento plynovod využít jako geopolitickou zbraň ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku.

Jiné evropské země však považují Nord Stream 2 za důležitý nástroj k zabezpečení dodávek v době, kdy se Evropa potýká s prudkým nárůstem cen plynu, napsala agentura Reuters.

Plynovod Nord Stream 2 dostal od německého regulátora dočasnou stopku

Ekonomika

Trasa plynovodu obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu.

„I když se nadále stavíme proti plynovodu Nord Stream 2, a to i prostřednictvím sankcí, pokračujeme ve spolupráci s Německem i dalšími spojenci a partnery na snížení rizik, která plynovod představuje pro Ukrajinu a země EU a NATO v první linii, a na potlačení škodlivých ruských aktivit, včetně těch v energetice,” řekl Blinken.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu povolení. Německá Spolková agentura pro sítě minulý týden oznámila, že proces schvalování plynovodu dočasně pozastavila. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.

Reklama

Související témata:

Výběr článků