Hlavní obsah

U nové varianty koronaviru AY.4.2 je častější průběh bez příznaků

Londýn

U nové subvarianty koronaviru delta AY.4.2 je méně pravděpodobné, že povede k příznakové nákaze. Vyplývá to podle agentury Reuters ze studie REACT-1 Královské univerzity v Londýně.

Foto: Toby Melville, Reuters

Výzva k samoizolaci po setkání s nakaženým v Británii

Článek

V Británii už subvarianta AY.4.2 tvoří téměř 12 procent sekvenovaných vzorků a první případy jejího výskytu byly v uplynulých dnech potvrzeny i v České republice.

Z osob nakažených variantou AY.4.2 však měla klasické příznaky covidu jen jedna třetina, plyne ze studie. U nyní stále dominantní linie delty AY.4 je to téměř polovina nakažených.

Nějaké symptomy mají dvě třetiny lidí se subvariantou AY.4.2, zatímco u varianty AY.4 jsou to více než tři čtvrtiny.

„Vypadá to, že je méně symptomatická, což je dobře,” uvedl epidemiolog z Královské univerzity Paul Elliot. Zřejmě u ní i bude menší riziko vývoje vážného průběhu nemoci.

„Zdá se, že je více nakažlivá,” dodal Elliot. Už předchozí studie uváděly, že je AY.4.2 nakažlivější o deset až patnáct procent, ale neukázalo se, že by způsobovala těžší průběh nemoci nebo byla odolnější vůči vakcínám než dominantní delta.

Vlna nákaz byla v Británii nejvyšší v říjnu

Ze studie byly už dříve publikovány průběžné výsledky, které ukázaly, že covid byl  v Británii nejrozšířenější v říjnu, přičemž nejvíce případů bylo mezi dětmi. Úplné výsledky z posledního kola studie od 19. října do 5. listopadu ukázaly, že počet nakažených klesá, což však může souviset i s tím, že v té době měly děti prázdniny.

Elliott nebyl schopen odhadnout, zda pokles bude dál pokračovat, nebo se počet nakažených s návratem dětí do školy zase zvýší.

Poslední kolo studie REACT-1 také ukázalo, že třetí posilující dávka vakcíny snižuje riziko infekce mezi dospělými o dvě třetiny ve srovnání s těmi, kdo mají jen dvě dávky.

Související témata:

Výběr článků

Načítám