Hlavní obsah

Turecko začalo s deportacemi bojovníků IS, do Evropské unie jich pošle stovky

11. 11. 2019, 11:12 – Ankara • Aktualizováno 11. 11. 2019, 11:30

Turecko v pondělí deportovalo prvního zajatého bojovníka teroristické organizace Islámský stát (IS) s americkým občanstvím. S odkazem na vyjádření tureckých úřadů to napsala agentura Reuters. V příštích dnech pak Ankara plánuje vyhostit dalších 21 lidí, informují světové agentury. Celkem se na deportaci připravuje 2,5 tisíce džihádistů, většina má zamířit do EU.

Foto: Novinky/Reuters

Bojovníci Islámského státu, ilustrační foto

Článek

Turecko kritizuje státy Západu za to, že nechtějí přijímat zpět svoje občany, kteří odešli bojovat do Sýrie či Iráku do řad IS. Ministr vnitra Süleyman Soylu v pátek prohlásil, že Turecko není hotelem pro bojovníky IS a že země začne islamisty navracet do zemí jejich původu v pondělí. Týkat by se to mělo i těch, kterým evropské státy již odebraly občanství.

Většinu z 2,5 tisíce džihádistů pošlou Turci do EU

Sedm německých islamistů by zemi mělo opustit ve čtvrtek. U 11 Francouzů, dvou Němců a jednoho Ira úřady údajně již začaly podnikat potřebné kroky k deportaci.

Podle státní televize TRT Haber se Ankara chystá vrátit do vlasti na 2500 bojovníků, z nichž většina zamíří do zemí Evropské unie. V celkem 12 deportačních střediscích v Turecku se nyní podle televize nachází 813 džihádistů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek uvedl, že se v tureckých věznicích nachází 1201 příslušníků IS a že Turecko zajalo také 287 ozbrojenců v Sýrii.

Turecko v pondělí začne posílat zajaté bojovníky IS zpátky do jejich zemí

Turecká invaze

Evropské země se k převzetí svých občanů, kteří se v minulých letech zapojili do bojů po boku IS, stavějí velmi neochotně. Jednak je pokládají za bezpečnostní hrozbu, obávají se ale také, že by proti nim při soudních procesech domácí justice jen těžko zajišťovala důkazy. Přebírání islamistů je také značně nepopulární u tamní veřejnosti.

Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy. Při ní turečtí vojáci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Většinu těchto zařízení, v nichž se nacházelo na 11 tisíc islamistů, střežili právě syrští Kurdové. V některých případech se ale naplnily obavy, že se radikálové dostanou na svobodu ve zmatku, který vyvolala turecká ofenziva.

Reklama

Související články

Turci dopadli Bagdádího manželku

6. 11. 2019, 13:59

Turecku se podařilo dopadnout manželku zabitého vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Uvedl to ve středu podle listu Daily Sabah turecký prezident Recep...

Výběr článků