Hlavní obsah

Teroristická skupina ETA se rozpustila, na svědomí má stovky životů

2. 5. 2018, 15:46 – AAA • Aktualizováno 2. 5. 2018, 16:06

Baskická separatistická skupina ETA oznámila své rozpuštění. Podle dopisu z 16. dubna, který ve středu zveřejnila média, zrušila všechny své struktury. ETA byla řazena mezi teroristické organizace, na svědomí má více než 800 životů.

Graffiti skupiny ETA na zdi domu

Článek

Oznámení o odzbrojení a rozpuštění všech struktur přichází po několika letech, kdy španělské i francouzské bezpečnostní složky vedly proti skupině ETA setrvalou kampaň a zadržely mnoho jejích členů. Média proto spekulují, že ve skutečnosti už teroristé z jihu Francie a ze severu Španělska téměř žádné zbraně neměli.

Foto: Pablo Sanchez, Reuters

Graffiti organizace ETA

ETA, tedy Euskadi Ta Askatasuna (Baskicko a jeho svoboda), vznikla před více než padesáti lety. Původně jako odbojová skupina v době vlády španělského diktátora Francisca Franca a jako separatistická skupina bojující za samostatnost baskického regionu.

Poprvé o sobě dala vědět v roce 1968, kdy v San Sebastianu zavraždila tehdejšího šéfa tajné policie. V následujících desítkách let ozbrojenci loupili, unášeli a odpalovali bomby na veřejných prostranstvích.

Krom vojáků, policistů a představitelů španělské a francouzské státní správy padlo rukou baskických separatistů více než 300 civilistů.

Reklama

Související témata:

Související články

Teroristé z ETA slibují, že složí zbraně

7. 4. 2017, 11:05

Baskická separatistická skupina ETA oznámila, že v sobotu složí zbraně. Příměří vyhlásila už v roce 2011, svou činnost ale neukončila. Nyní ETA, která má na...

Výběr článků