Hlavní obsah

Teroristé jsou vaši tiší spojenci, vzkázal Lavrov Turkům a oznámil obnovení víz

27. 11. 2015, 16:17 – Moskva

Turecko je spojencem teroristů, a proto s ním v rámci bezpečnostních opatření rušíme bezvízový styk. Po jednání se svým syrským protějškem Valídem Mualimem to prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Opatření začne platit 1. ledna.

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov se svým syrským protějškem.

Článek

"Máme stále víc otázek kolem skutečných záměrů Ankary a jejího skutečného zájmu o likvidaci terorismu v Sýrii a o normalizaci tamní situace. Je vrchol cynismu, když některé ze zemí sousedících se Sýrií hovoří o oddanosti rozhodnutím Rady bezpečnosti OSN a označují se za účastníky koalice, ale hrají hru, v níž teroristům připadá role tichých spojenců," prohlásil šéf ruské diplomacie.

Zrušená dohoda o bezvízovém režimu platí od roku 2011 a vzájemně zaručuje volný pobyt po dobu 30 dnů. Stala se hlavně impulsem pro masový příliv ruských turistů do tureckých letovisek.

Kdo je kdo

Hlavním úkolem světového společenství je nyní podle Lavrova co nejdřív sestavit seznam teroristických organizací operujících v Sýrii. "Rozhodnutí spočívá v určení, kdo je kdo. Úkolem je sestavit seznam teroristických organizací, které budou vyloučeny z jakýchkoli politických jednání a jichž se nebude týkat příměří," vysvětlil ruské stanovisko ministr.

Pokud jde o politické řešení, Rusko bude důrazně prosazovat spravedlivý politický proces, při němž sami Syřané rozhodnou o svém osudu, uvedl Lavrov.

Podpořil tak myšlenku "inkluzívního" procesu politického urovnání v Sýrii, jinými slovy účasti Asadova režimu na rozhodování o budoucnosti země. Západní spojenci Asadovu roli v syrském usmíření odmítají a podporují umírněnou syrskou opozici, která chce nynější režim odstranit silou.

Asadova vláda stojí za Moskvou

„Přikládáme velký význam součinnosti v rozhodném boji s terorismem a pokroku na cestě politického urovnání syrské krize s přihlédnutím k zájmům Syřanů. Ceníme si zájmu syrského vedení o řešení těchto úkolů," prohlásil Lavrov podle agentury Interfax.

Mualim podpořil protitureckou rétoriku Moskvy po úterním sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici. Incident označil za "bezprecedentní, provokační akt agrese ze strany Turecka". Ankara, která patří k hlavním spojencům syrské opozice usilující o Asadův pád, podle syrského ministra "z ideových důvodů podporuje teroristy a každý den z minulých pěti let zasazuje Sýrii rány do zad".

Reklama

Související články

Výběr článků