Článek
Šlo o historicky první případ bojového nasazení švédských bojových letounů, operujících ze zahraniční základny pod aliančním velením, od vstupu Švédska do NATO. Podle portálu The Avionist zmíněná akce představuje významný krok v začlenění do obranné struktury Aliance.
Dva švédské Gripeny vzlétly ze základny Malbork v Polsku, aby provedly vizuální identifikaci ruského průzkumného letounu Iljušin Il-20 (v kódu NATO „Coot“, česky Lyska). Ruský letoun se pohyboval nad Baltským mořem, severně od hranice Polska bez zapnutého odpovídače (transpondéru) a bez podání letového plánu. Tuto taktiku ruské letectvo často používá s cílem prověřit reakce obrany NATO.
Švédové se do akce zapojili v koordinaci se Spojeným střediskem leteckých operací NATO (Combined Air Operations Centre – CAOC) v německém Uedemu.
Z Malborku operuje šest gripenů a šest typhoonů
Podle portálu poslali Švédové na polskou základnu Malbork již 26. března celkem šest gripenů. Těsně spolupracují s typhoony RAF, které mají za sebou v uplynulých dnech celkem tři vzlety z Malborku nad Balt, kde ve dvou případech operoval ruský průzkumný iljušin a jednou dvojice ruských stíhacích letounů Su-30MKI. Také Britové mají pro podobné akce na Malborku šest letounů Eurofighter Typhoon, uvedl list The Independent.
🇬🇧 Eurofighters from Malbork 🇵🇱 & 🇵🇹 F-16s from Ämari 🇪🇪 scramble in response to 🇷🇺 aircraft not adhering to international safety norms
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) April 16, 2025
This is the first time for the new Air Policing detachments, who are safeguarding the integrity of NATO airspace 24/7/365 pic.twitter.com/2o7VlLirRY
Švédský JAS 39 Gripen je víceúčelový bojový letoun. Disponuje pokročilým palubním radarem, systémy pro elektronický boj a vysoce zabezpečeným datovým spojením. Jednou z významných předností gripenu je podle expertů schopnost operovat z civilních silnic a provizorních letišť.
Letouny Eurofighter Typhoon jsou vysoce pokročilé víceúčelové stíhačky známé svou obratností a vybavené špičkovou avionikou a radarem CAPTOR. Mohou nést širokou škálu raket vzduch–vzduch i vzduch–země.
Iljušin Il-20M je víceúčelový průzkumný a zpravodajský letoun určený k elektronickému sledování a zachycování komunikací protivníka. Jeho přítomnost nad Baltem dlouhodobě vyvolává zvýšenou pozornost NATO.
Ruské stíhačky Su-30MKI ( v kódu NATO „Flanker-H“) jsou dvoumístné bojové letouny. Jsou vybaveny pokročilými radarovými a raketovými systémy, tvoří páteř ruského bojového letectva.
„Přetlačovanou“ hrají stroje zemí NATO s ruskými letadly nejen nad Baltem či Černým mořem, ale také v Tichém a Severním ledovém oceánu. Rusové obvykle tvrdí, že jejich stroje létají „v souladu s mezinárodními pravidly pro využívání vzdušného prostoru“. Většinou se ale pohybují jen velmi těsně u hranic neutrálních vod, aby Rusko prověřilo pozornost aliančního letectva a protivzdušné obrany.