Článek
(od našeho zpravodaje z Turecka)
„Toto jsme si nedomluvili,“ řekl Blanár rozpačitě poté, co mu čeští novináři sdělili, na co se hodlají ptát. Poté dodal, že původní „dohoda“ byla na otázky ohledně setkání ministrů NATO v Turecku.
I tak nakonec odpovídal. Jeden z dotazů padl na mírová jednání v ruské válce na Ukrajině.
„Nesmíme být netrpěliví,“ řekl Blanár. „Je ale potřeba se podívat na celý ten konflikt komplexně. Slovenská republika od začátku má pozici, a teď mluvím za vládu, že my se nemůžeme dívat na tento konflikt očima 24. února 2022, ale musíme se podívat i na příčiny, proč to nastalo. Toto je ten problém, který ztěžuje to jednání, ale je potřeba v tom pokračovat,“ dodal.
„Není ten problém v tom, že Rusko je imperialistická země, která se snaží ovládnout Ukrajinu a sebrat jí území, která jsou mezinárodně uznaná?“ dotázal se Blanára redaktor Novinek.
„Víte, nebudeme odpovídat na kapciózní (klamavou, lstivou - pozn. red.) otázku, která má už v sobě nějakou odpověď,“ řekl Novinkám rozzlobeně Blanár. „Nechci to hodnotit,“ dodal šéf slovenské diplomacie.
Ruská federace dlouhodobě hovoří o tom, že ohledně ukončení války na Ukrajině musí dojít k vyřešení „základních příčin konfliktu“. Mezi ně přitom patří například omezení ukrajinské armády nebo trvalá neutralita, tedy žádný vstup do NATO. Rusové však hovoří také o tom, že se ukrajinská armáda musí stáhnout ze čtyř okupovaných území, které Rusové ani plně nekontrolují. Jde o Záporožskou, Chersonskou, Doněckou a Luhanskou oblast.
Že by Ukrajina o tyto oblasti a o Krym měla přijít, již dlouhou dobu hlásá slovenský premiér Robert Fico. Podle něj Ukrajina přijde o třetinu území a nikdy nevstoupí do NATO.
Jde o porušení mezinárodního práva
Blanár však také řekl, že ruská invaze na Ukrajinu je „porušení mezinárodního práva“, což podle něho slovenská vláda říká konzistentně.
„V současnosti čelíme velké erozi mezinárodního práva a možná právě teď tato vyjednávání o Ukrajině nám pomůžou se vrátit zpět na dodržování mezinárodního práva. Především u velmocí,“ řekl Blanár.