Článek
Informaci o počínání agentury, která je podřízená Statistickému úřadu SR, zveřejnil server Aktuality.sk.
Výzkumníci se ptali třeba na možnost podmíněného propuštění Mikuláše Černáka, bývalého bosse banskobystrického podsvětí. Toto téma rozděluje slovenskou veřejnost. Soud zatím o jeho případném propuštění nerozhodl. Někteří politici možnost, že by se Černák mohl ocitnout na svobodě, ostře odmítají. Nejvýrazněji se staví proti ministr sportu Rudolf Huliak.
Průzkumy zjišťovaly i pohled lidí na jiné aktuální otázky, například na návštěvu premiéra Roberta Fica (Směr) v Moskvě, údajné hrozby státního převratu či hodnocení sporů mezi předními slovenskými politiky. Došlo i na otázku ohledně spolupráce opozičních stran s hnutím Slovensko Igora Matoviče.
Kdyby si podobný průzkum nechaly udělat politické strany, byl by to asi běžný postup. Od státní agentury to ale působí zvláštně.
Infostat tvrdí, že výsledky průzkumů mají sloužit laické veřejnosti, „ale také vědeckým a akademickým institucím nejen v současnosti, ale i v blízké či vzdálenější budoucnosti“.
Co se týká politických témat v dotaznících, agentura odmítá, že by cokoli dělala na politickou objednávku. „Všechny tyto otázky, jak jsme již několikrát v minulosti připomínali, vznikají výlučně na půdě naší instituce,“ uvedla agentura ve vyjádření pro Aktuality.sk.
Otázky v dotaznících jsou prý výsledkem „společných úvah a rozhovorů o nejdůležitějších společensko-politických otázkách dneška“.
Politicky citlivé průzkumy
Dotazníky Infostatu zahrnovaly mimo jiné otázky:
- Zda by měly opoziční strany spolupracovat s hnutím Slovensko Igora Matoviče;
- co si lidé myslí o případném propuštění někdejšího šéfa mafiánského podsvětí Mikuláše Černáka;
- zda Slovensko potřebuje zrušit nedělní politické debaty, jak navrhl premiér Robert Fico;
- zda lidé podporují změnu jednoho volebního obvodu, což je agendou strany Hlas.
Pro většinu těchto otázek je běžné, že si je politické strany zadávají k průzkumu u soukromých agentur a platí za to nemalé částky; tyto výdaje se běžně pohybují i v desítkách tisíc korun ročně.
Infostat čelil v minulosti kritice Andreje Danka, předsedy vládní Slovenské národní strany, jíž průzkumy agentury přisuzují přízeň pouze kolem 1,5 % voličů. Po jeho nátlaku přestala agentura publikovat průzkumy na měsíční bázi, data však nadále shromažďuje.
Podle opozice jde o zneužití státní instituce pro politické účely. „Vláda už nemá žádné zábrany, zneužívání státní instituce nás už nepřekvapuje,“ prohlásil Igor Matovič z opozičního hnutí Slovensko.
Největší opoziční strana Progresivní Slovensko dokonce požadovala poslanecký průzkum na půdě Statistického úřadu, ten ale parlament neschválil.