Hlavní obsah

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstraněné soše Koněva

10. 4. 2020, 11:47 – Moskva • Aktualizováno 10. 4. 2020, 12:26

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva na území Prahy 6. Sochu nechalo odstranit vedení městské části. Není jasné, jak přesně chce Rusko české občany stíhat mimo území svého státu.

Praha 6 odstranila sochu maršála KoněvaVideo: Aktu.cz

 
Článek

„Dokazuje to neúctu ke společné paměti a historii boje sovětského lidu proti fašismu,” sdělila mluvčí výboru Světlana Petrenková.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář připustil, že k odstranění sochy Ivana Stěpanoviče Koněva využil nouzového stavu. Socha je nyní v depozitáři, v budoucnu by se měla stát součástí Muzea paměti 20. století.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu požádal českého šéfa tohoto resortu Lubomíra Metnara o vrácení sochy.

Foto: Milan Malíček, Právo

Odstraňování sochy maršála Koněva z parku Prahy 6 Bubenči.

Socha byla z parku v Praze 6 odstraněna minulý týden. V neděli pak zaútočili ultranacionalističtí radikálové na českou ambasádu v Rusku. Do areálu hodili dýmovnici. „Naše tanky budou v Praze! Rusko je vše, ostatní není nic!“ stojí v provolání radikálů.

Ovšem i oficiální místa označila odstranění sochy za zločin. „To, co se stalo v Praze – a byl to zločin – se může stát dlouhodobým zdrojem podráždění v našich dvoustranných vztazích. Nepochybně to nezůstane bez odpovědi," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že odstranění sochy neporušuje žádnou česko-ruskou smlouvu.

Odstranění Koněva není porušením žádné úmluvy, vzkázalo Česko Rusku

Domácí

V Rusku platí zákon, který hrozí až pěti lety vězení pro všechny, kdo poškozují válečné hroby a památníky, a to jak v Rusku, tak v zahraničí.

Sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv se podílel na osvobození Prahy za druhé světové války. Roli hrál ale také při rozdrcení protestů v Maďarsku v roce 1956 či při výstavbě berlínské zdi. Přisuzuje se mu také podíl na zpravodajské činnosti před invazí vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, což ruské zdroje odmítají. Praha 6 se v minulosti rozhodla vysvětlujícími tabulkami připomenout maršálovu minulost, jež byla také motivem pro vandaly, kteří už dříve pomník pokreslili.

Anketa

Vadí vám odstranění sochy Koněva?
Ano
39,2 %
Ne
54,3 %
Nemám jasný názor
1,3 %
Je mi to jedno
5,2 %
Celkem hlasovalo 21717 čtenářů.

Reklama

Výběr článků