Hlavní obsah

Ruské stíhačky u Krymu ohrožovaly naši fregatu, tvrdí Nizozemci

29. 6. 2021, 19:33 – Amsterdam • Aktualizováno 29. 6. 2021, 20:46

Nizozemsko oznámilo, že ruské stíhačky minulý týden ohrožovaly jeho vojenskou fregatu při plavbě poblíž poloostrova Krym. Loď čelila simulovaným leteckým útokům i rušení svých elektronických systémů, informovala agentura AP s odvoláním na nizozemské ministerstvo obrany. Moskva uvedla, že vyslala k lodi bojová letadla, která jí měla zabránit ve vstupu do ruských teritoriálních vod.

Foto: Profimedia.cz

HNLMS Evertsen v ukrajinských vodách

Článek

Ruské letouny podnikaly výpady proti nizozemskému plavidlu 24. června po dobu pěti hodin, čímž porušily právo na volné využívání otevřeného moře, uvedla v prohlášení ministryně obrany Ank Bijleveldová.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že vyslalo svá bojová letadla k lodi, aby jí zabránilo vstoupit do ruských teritoriálních vod, napsala agentura Interfax.

Podle ministerstva letadla udržovala od nizozemské fregaty bezpečnou vzdálenost v souladu s mezinárodními pravidly.

Fregata Evertsen byla minulý týden součástí britské flotily hlídkující v Černém moři jihovýchodně od Krymu. „Evertsen měla právo se tudy plavit,” uvedla ministryně v prohlášení.

„Neexistuje ospravedlnění pro takovýto akt agrese, který zbytečně zvyšuje riziko nehody,” zdůraznila a naznačila také, že incident s Ruskem bude mít dohru na diplomatické úrovni.

Rusko vypálilo výstražné střely kvůli britskému torpédoborci u Krymu

Evropa

V černomořské oblasti kolem břehů Ukrajiny panuje napětí od okupace a anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem v roce 2014.

Před týdnem se ještě zvýšilo kvůli incidentu s britským torpédoborcem Defender, který podle líčení ruského ministerstva obrany čelil varovným výstřelům poté, co vplul asi tři kilometry do ruských výsostných vod.

Za ty Moskva pokládá moře v okolí anektovaného Krymu. Ukrajina ani západní země anexi neuznávají.

Rusko v dubnu uzavřelo až do listopadu rozsáhlou oblast kolem Krymu pro vojenská plavidla jiných zemí. Krok silně kritizovala Ukrajina a západní státy. Moskva argumentovala, že opatření nijak nezasáhne do provozu obchodních lodí.

V jihoukrajinském přístavním městě Oděse začalo v pondělí vojenské cvičení, jehož se účastní vedle ukrajinských ozbrojených sil také americká Šestá flotila a zástupci dalších tří desítek zemí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků