Hlavní obsah

Ruská vodka půjde do světa přes Srbsko

23. 5. 2023, 16:16

Ruský výrobce tvrdého alkoholu, společnost Alcoholic Siberoan Group (ASG), bude prodávat svou produkci přes Srbsko. Výrobce známých značek vodky, jako je Bělaja běrjozka, Sibbitter či Pjať ozer, za tímto účelem podle listu Kommersant vytvořil v Srbsku společnost ASG Global Balkan.

Foto: Profimedia.cz

Výroba ruské vodky Pjať ozer.

Článek

Export ruské vodky až donedávna podle listu „vyřizovala“ společnost se sídlem na Kypru, protiruské sankce zavedené Evropskou unií však situaci značně zkomplikovaly.

Geopolitická situace ve světě má na export ruské vodky a dalšího tvrdého alkoholu značný vliv.

Například v roce 2016 kvůli protiruským sankcím po anexi Krymu klesl vývoz vodky o 42 procent a dostal se nejníže od roku 2005. 

Chce to méně vodky, vzkázal šéf ukrajinské diplomacie Medvěděvovi

Jeho hodnota se propadla také zhruba o dvě pětiny na 111,9 milionu dolarů (tehdy 2,7 miliardy korun) ze 187 milionu dolarů v předchozím roce.

V prvním čtvrtletí roku 2023, rok po vpádu Ruska na Ukrajinu, se vývoz vodky z Ruska snížil v přepočtu na čistý alkohol meziročně o 77 procent na 7520 litrů, připomíná stanice B92.

Připojení se k západním sankcím proti Rusku je v Srbsku ožehavé téma, neboť Bělehrad udržuje úzkou vojenskou i politickou spolupráci s Moskvou. Zároveň je ale kandidátem na členství v Evropské unii.

Srbský prezident Aleksandar Vučič sice ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil a vyslovil podporu územní celistvosti Ukrajiny, uvalení sankcí – které nemají podporu většiny srbské společnosti – ale dosud odmítá.

Zdůvodňuje to mimo jiné naprostou srbskou závislostí na ruské ropě a plynu.

Rusové za války pijí víc. Hlavně tvrdého alkoholu

Reklama

Související témata:

Výběr článků