Hlavní obsah

Pojďme jednat o nezákonnosti konce SSSR, navrhuje ruská poslankyně

1:38
1:38

Poslechněte si tento článek

Ruští poslanci jsou připraveni řešit otázku nezákonnosti rozpuštění Sovětského svazu. Uvedla to ve čtvrtek pro agenturu TASS komunistická poslankyně Nina Ostaninová, šéfka výboru Státní dumy pro ochranu rodiny, otázky otcovství, mateřství a děti. Reagovala na slova poradce prezidenta Ruské federace Antona Kobjakova, že Sovětský svaz „ještě právně existuje“, protože o něm nehlasovala Státní duma.

Foto: Profimedia.cz

Ruská Státní duma

Článek

Komunistická poslankyně zmínila, že v referendu se většina obyvatel vyjádřila pro zachování SSSR. „Právně, politicky i z lidského hlediska bylo ukončení existence Sovětského svazu nezákonné, protože nezplnomocnil Šuškeviče, Jelcina a Kravčuka podepsat takzvanou Bělověžskou dohodu. Dodnes je to právně sporný dokument,“ řekla Ostaninová. S poradcem ruského prezidenta zcela souhlasí.

Komunistka také navrhla další postup: „Pokud se takto vyjadřuje poradce prezidenta, zdá se mi, že věc není za námi. Myslím si, že bychom měli zahájit vyšetřování. Jsme připraveni přijmout politické rozhodnutí. Ve Státní dumě o tom budeme jednat.“

Bělověžská dohoda
Bělověžská dohoda o vytvoření Společenství nezávislých států (SNS) byla podepsána 8. prosince 1991. Vznikem SNS zanikl Sovětský svaz. Dohodu podepsali prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk, předseda běloruské Nejvyšší rady Stanislav Šuškevič, premiéři Běloruska a Ukrajiny Vjačeslav Kebič a Vitold Fokin, ruský státní tajemník Gennadij Burbulis a několik dalších vysoce postavených politiků. SNS se postupně stalo dvanáct svazových republik. Pobaltské státy k němu nepřistoupily a čtyři země včetně Ukrajiny a Gruzie později vystoupily.

Snahy nějakým způsobem obnovit SSSR se v Rusku objevují od roku 2014, kdy anektovalo Krym a začala válka na Donbasu. Také na to přišlo před útokem na Ukrajinu v roce 2021 a rovněž po něm o dva roky později. Ruské vedení ale nikdy na tyto iniciativy nereagovalo. Takové výroky ale dříve nepřicházely od poradce prezidenta.

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží de facto připojit Bělorusko přes vytvoření unie Ruska a Běloruska. Současně popírá suverenitu Ukrajiny. Hlásá, že Rusové, Ukrajinci a Bělorusové jsou jeden národ, který byl násilně rozdělen.

Výběr článků

Načítám