Článek
Podle posledních průzkumů bude druhé kolo velmi těsné. Středeční sondáž provedená rumunskou agenturou AtlasIntel, o které psal tamní server Hot News, přisoudila bukurešťskému starostovi 48,2 procenta hlasů. Stejný počet lidí by přitom podpořil Simiona.
Čtvrteční průzkum výzkumného institutu IRSOP pak Danovi přiřkl 52 procent, o čtyři procentní body méně by získal Simion. O těchto výsledcích informoval server G4Media.
Volební místnosti se v Rumunsku oficiálně uzavřou v neděli 21:00 tamního času s tím, že v případech, kdy lidé budou stát ve frontě, mohou být otevřeny až o tři hodiny déle. Televize Digi24 uvedla, že krátce poté zveřejní první exit polly, které budou zřizovány třemi agenturami CURS, Avantgarde a ARA.
Rumunská diaspora přitom může volit už od pátku. Do sobotních 14:00 tamního času tuto možnost podle jiné zprávy televize Digi24 využilo přes 383 tisíc lidí.
Větší šanci má Simion
Simion první kolo ovládl s téměř 41 procenty. Na druhém místě dlouhou dobu byl kandidát vládní koalice Crin Antonescu, na poslední chvíli jej ale přeskočil bukurešťský primátor, který nakonec získal okolo 21 procent, kdežto Antonescu asi o procentní bod méně. Kvůli neúspěchu vládního kandidáta následně rezignoval rumunský premiér Marcel Ciolacu.
Ve druhém kole má podle politolog Cristiana Pirvulescua větší šanci uspět Simion, který má podle něj větší voličskou základnu. „Rumunsko teď může změnit poměr sil v Evropě směrem k extremismu,“ uvedl.
Bukurešťský starosta označil druhé kolo za „střet s izolacionistickým kandidátem“.
„Nebude to debata mezi jednotlivci, bude to debata mezi prozápadním směřováním Rumunska a protizápadním směřováním Rumunska,“ řekl a dodal, že „úkolem je nyní přesvědčit Rumuny, že Rumunsko potřebuje prozápadní směr“.
Naopak Simion po vítězství v prvním kole řekl, že jde o „vítězství rumunské důstojnosti“ a těch, „kteří neztratili naději“.
Loňské volby se zrušily
Prezidentské volby v Rumunsku proběhnou podruhé, neboť ty loňské tamní ústavní soud zkraje prosince jednohlasně zrušil. Rozhodl se tak kvůli zvýšenému počtu žádostí o zrušení voleb, které se opíraly o zprávu Nejvyšší rady obrany země. V ní se píše, že Georgescuova kampaň byla „organizovaná zvenčí“. Obvinila také Rusko z vměšování do voleb.
Dokument Nejvyšší rady uvedl, že Georgescu na kampaň na TikToku vynaložil jeden milion eur (přes 25 milionů korun) a že došlo k akcím „státního kybernetického aktéra“ na infrastrukturu podporující volební proces s tím, že Rumunsko se během voleb stalo a stále je cílem agresivních ruských hybridních akcí.
TikTok zprvu tvrdil, že se nic zvláštního nestalo. Posléze ale přiznal, že zablokoval „skupinu“ účtů podporujících proruského kandidáta, uvedl loni britský deník The Financial Times.