Hlavní obsah

Pusťte Frančettiho, nebo uvidíte. Moskva kvůli zadrženému Rusovi hrozí Česku

16. 9. 2021, 17:13 – Moskva

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to ve čtvrtek řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Zadržený Rus Alexandr Frančetti, jehož vydání žádá Ukrajina, odchází z jednací síně pražského městského soudu.

Článek

„Očekáváme, že česká strana co nejdříve propustí ruského občana a že od ní dostaneme odpovědi na naše dotazy ohledně důvodů a motivů jeho zadržení,“ řekla Zacharovová. „Naléháme na českou stranu, aby učinila vyvážené rozhodnutí, nepřipustila jeho politizaci a nenechala se vést ukrajinskými úřady,“ dodala.

Podle vyjádření mluvčí ruské diplomacie Moskva počítá s tím, že se Praha zdrží nových kroků zhoršujících již beztak složité dvoustranné vztahy, které, jak poznamenala, jsou napjaté vinou ČR.

Sestra v Praze zadrženého Rusa žádá o pomoc Putina

Domácí

Podíl na anexi Krymu

Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Pražský městský soud poslal Frančettiho v úterý do předběžné vazby. V ní má Rus čekat na to, jak dopadne řízení ohledně ukrajinské žádosti o jeho vydání.

Soud poslal zadrženého Rusa do vazby

Krimi

Čekejte důsledky

Na dotaz, zda je Rusko připravené v případě vydání Frančettiho Ukrajině učinit odpovídající odvetná opatření, dala Zacharovová najevo, že by to Moskva považovala za „nikoli přátelské“ jednání, které „bude mít důsledky“. „Chtěla bych zdůraznit, že nikoli přátelská jednání vůči našim občanům budou mít svoje důsledky. Jaké? Myslím, že bude třeba vycházet z konkrétního vývoje událostí,“ odpověděla.

Česko na žádost Ukrajiny zadrželo Rusa, který se podílel na anexi Krymu

Krimi

Reklama

Související témata:

Výběr článků