Hlavní obsah

Příznivci setrvání Británie v EU posilují

21. 6. 2016, 6:43 – Londýn/New York

Dva průzkumy veřejného mínění v pondělí naznačily, že příznivci setrvání Británie v Evropské unii získali po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové znovu částečně na síle. Jen v třetím průzkumu stoupenci brexitu nepatrně vedli, uvedla v úterý agentura Reuters.

Foto: Stefan Wermuth, Reuters

Aktivisté před parlamentem v Londýně vyzývají k odchodu z EU.

Článek

Podle průzkumu agentury ORB pro list The Daily Telegraph by setrvání země v EU podpořilo 55 procent dotázaných, tedy o pět procentních bodů více než v předešlé sondáži. Pro vystoupení z EU se vyslovilo 46 procent oslovených, což bylo o tři procentní body méně než v předešlém průzkumu.

V průzkumu agentury NatCen bylo pro setrvání země v EU 53 procent a pro brexit 47 procent oslovených.

V průzkumu agentury YouGov pro list The Times, uskutečněném na internetu, ale bylo 44 procent dotázaných pro brexit a 42 procent proti.

V několika anketách z minulého týdne posilovali odpůrci dalšího členství země v evropském bloku. Ve čtvrtek ale Británii šokovala vražda labouristické poslankyně Coxové, která bojovala za setrvání své země v osmadvacítce. Oba tábory poté na tři dny svoji kampaň přerušily. Podle mnohých analytiků by násilná smrt Coxové, ke které došlo krátce před setkáním s jejími voliči v severoanglickém Birstallu, mohla mít vliv na rozhodování některých Britů, jak hlasovat v referendu.

Trhy rostly

O víkendu už posilovali zastánci setrvání Spojeného království v EU. To se v pondělí odrazilo i na růstu libry a londýnské burzy. [celá zpráva]

V pondělí stouply i akcie ve Spojených státech, hlavní akciové indexy však stále nedohnaly ztrátu z loňského týdne.Trhy reagovaly na víkendové průzkumy veřejného mínění, které zvýšily očekávání, že Britové se ve čtvrtečním referendu rozhodnou pro setrvání země v Evropské unii.

Související téma:

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,73 procenta na 17 804,87 bodu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků