Hlavní obsah

Polský ministr uzavřel zbrojní kontrakty s Koreou za téměř 340 miliard

27. 7. 2022, 17:00 – Varšava

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak ve středu podepsal tři zbrojní kontrakty s Jižní Koreou, na jejichž základě Polsko získá lehké bojové letouny FA-50, tanky K2 a samohybné houfnice K9. Oznámila to polská média s odvoláním na ministerstvo obrany. To se nezmínilo o ceně kontraktů, Server Polityka.pl ale odhaduje, že jsou v hodnotě v přepočtu téměř 340 miliard korun.

Foto: Profimedia.cz

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak

Článek

„Vyvozujeme závěry z toho, co se děje na Ukrajině. Důležitou roli na současném bojišti sehrávají tanky a děla. Musíme disponovat velkou silou,“ uvedl Blaszczak podle serveru Gazeta.pl.

„Jde o odstrašení, aby se agresor neodvážil ohrozit Polsko. Je mimořádně důležité, že první tanky a houfnice dorazí do Polska ještě letos,“ dodal.

Tankový obchod je podle ministerstva obrany rozdělen do dvou částí: v první obdrží Polsko 180 tanků, přičemž první dodávky čeká Varšava ještě letos.

Druhá část počítá s více než 800 tanky ve verzi K2PL a zahájením jejich výroby v Polsku od roku 2026.

Do Polska dorazily první tanky Abrams

Kontrakt na houfnice je také rozdělen do dvou částí. První zahrnuje 48 kusů, z nichž první mají do Polska dorazit letos, aby kompenzovaly vojenskou techniku darovanou Ukrajině.

Další dodávky více než 600 houfnic začnou v roce 2024. Od roku 2026 se budou K9 vyrábět v Polsku.

Polští komentátoři připomínají, že polské zbrojovky již vyrábějí houfnici Krab na podvozcích jihokorejské houfnice K9. Část „krabů“ už Polsko poskytlo Ukrajině.

Padesátka letadel

Třetí kontrakt se týká 48 letadel, z nichž 12 má být dodáno v polovině roku 2023. Blaszczak uvedl, že FA-50 nahradí stárnoucí polské stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce.

Foto: Profimedia.cz

Jihokorejský FA-50

„Dnešní rámcové smlouvy jsou pouze první fází naší spolupráce. Jsme přesvědčeni, že tato spolupráce je výhodná pro obě naše země, pomůže posílit polskou armádu. Nemáme čas, musíme vyzbrojit vojsko,“ řekl ministr.

„Vybudujeme s našimi partnery takový potenciál, abychom mohli vybavit a posílit vojsko o 300 tisíc vojácích,“ dodal.

Kvapné zbrojení

Server Polityka.pl odhadl na základě neoficiálních informací, že Polsko vynaloží na korejské zbraně 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard korun), což téměř odpovídá ročnímu rozpočtu ministerstva obrany.

Korea se tak pro Polsko po USA stane druhým největším dodavatelem výzbroje – a to „uspěchaně, bez soutěže a za zavřenými dveřmi“.

Varšava v poslední době uzavřela řadu velkých zbrojních kontraktů v obavě, že po Ukrajině by se Polsko mohlo stát příštím terčem agrese Ruska.

Polsko počátkem tohoto měsíce podepsalo smlouvu o nákupu 32 víceúčelových vrtulníků AW149, které vyvinul italský koncern Leonardo.

Slovensko jedná o ochraně svého vzdušného prostoru. Pomoci má Polsko a možná i Česko

Blaszczak minulý týden podepsal dohodu o pořízení stíhačů tanků Ottokar Brzoza, využívající podvozek zkonstruovaný českou automobilkou Tatra.

Na počátku minulého týdne pak ohlásil, že prvních 28 starších amerických tanků Abrams dorazilo do výcvikového střediska polské armády, kde brzy začne výcvik polských tankistů, aby byli připraveni, až budou do země dodány objednané abramsy v nejnovější verzi.

Polsko počátkem dubna podepsalo s USA dohodu o koupi 250 tanků M1A2 Abrams v nejnovější verzi SEPv3.

Rovněž v dubnu Varšava poskytla Kyjevu více než 240 tanků T-72 sovětské konstrukce, nedávno následovaly i tanky PT-91 Twardy, což je v podstatě modernizovaný T-72.

Výzbroj polské armády mezitím doplní 116 starších tanků Abrams, odkoupených od USA, aby vyplnily mezeru po předání polských tanků Ukrajině.

Polsko uzavřelo s Ukrajinou kontrakt o dodávkách zbraní za 16 miliard

Dodávku prvních nových tanků Abrams očekává Polsko koncem letošního roku, poslední má dostat v roce 2026.

Polská armáda ještě letos očekává také americký protiraketový systém Patriot a turecké bojové drony Bayraktar, které se osvědčily v bojích na Ukrajině proti ruské invazi.

Reklama

Související témata:

Výběr článků