Hlavní obsah

Polovina Rusů o vpádu do Československa nic neví. Třetina s invazí souhlasí

20. 8. 2018, 10:49 – Moskva

O vpádu sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968, který skoncoval s reformami pražského jara, skoro polovina Rusů nic neví. Vyplývá to z průzkumu ruského nezávislého sociologického střediska Levada. Více než třetina - 36 procent - považuje invazi za oprávněnou, Sovětský svaz si podle nich počínal správně.

Foto: Blahoslav Auředník, Novinky

Tank u Domu módy na Václavském náměstí.

Článek

„Výsledky průzkumu svědčí o tom, že se Rusko vrací k propagandě v duchu Brežněvovy éry,” soudí ředitel střediska, sociolog Lev Gudkov. Úplné výsledky průzkumu by podle něj měly být zveřejněny v pondělí v předvečer 50. výročí násilné intervence.

Zatímco 45 procent dotázaných mělo problém vyjádřit se, o co před 50 lety šlo, podle pětiny dotázaných vše zavinily „podvratné akce” Západu proti socialistickým státům. Skoro čtvrtina usoudila, že protisovětsky naladění politici v tehdejším Československu se pokusili o převrat, čehož důsledkem byl vpád vojsk. A skoro pětina Rusů si myslí, že v Československu vypuklo „povstání proti režimu, nastoleného Sovětským svazem”.

Mladí o ničem nevědí

Jen každý desátý z dotázaných ve věku od 18 do 35 let měl ponětí o událostech pražského jara 1968.

„Mladí lidé nevědí a nechtějí vědět, co se stalo,” míní Gudkov. „Myslím, že to je projev všeobecné amorálnosti velmoci, což se stalo základem pro ruskou imperiální obrodu za (prezidenta Vladimira) Putina a v podmínkách podpory pro anexi Krymu,” dodal sociolog.

Podle jiného průzkumu státní agentury FOM o vstupu sovětských vojsk do Československa se cítila informovaná třetina Rusů, 29 procent už o tom někdy slyšelo, zatímco 35 procent připustilo, že o něčem takovém slyší vůbec poprvé. Z těch informovanějších 26 procent považovalo postup sovětského vedení za správný, 13 procent za nesprávný.

„Hlavními stoupenci násilného potlačení pražského jara byly NDR (východní Německo) a Polsko, jejichž vůdci se báli, aby se 'jarem' nenakazily jejich země. Ale příčinou operace, známé pod krycím názvem Dunaj, se staly obavy sovětského vedení z možné ztráty kontroly nad Československem,” poznamenal v připomínce výročí invaze internetový list Gazeta.ru.

„Pražské jaro zahubil politický pluralismus, zaváděný Dubčekem. Hospodářské reformy Moskvu moc neznepokojovaly,” dodal.

Reklama

Související články

Rok 1968 jako silné umělecké téma

15. 7. 2018, 6:55

Západočeská galerie v Plzni připravila výstavu Anatomie skoku do prázdna s podtitulem Rok 1968 a výtvarné umění v Československu, jež je k vidění do 16. září....

Výběr článků