Hlavní obsah

Politico: Američané si válkou na Ukrajině mastí kapsy, bruselské kuloáry bzučí vzteky

29. 11. 2022, 15:15

Evropští představitelé v kuloárech obviňují administrativu amerického prezidenta Joea Bidena z toho, že na válce na Ukrajině nepokrytě vydělává, zatímco ekonomiky starého kontinentu krvácejí. S odvoláním na rozhovory s vysoce postavenými evropskými představiteli to napsal server Politico.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Terminál na LNG v Eemshavenu.

Článek

„Skutečnost je taková, že když se na to podíváte střízlivě, zemí, která na téhle válce nejvíc vydělává, jsou Spojené státy, protože prodávají víc plynu za vyšší ceny a protože prodávají víc zbraní,“ řekl Politicu nejmenovaný představitel EU.

Jeho výbušný komentář nadále podtrhuje rostoucí pobouření evropské veřejnosti a v soukromí i evropských úředníků a politických představitelů z amerických dotací. Ty mohou dále poškodit evropský průmysl, konstatuje zmiňovaný web.

„Ocitli jsme se na křižovatce. Amerika si musí uvědomit, že veřejné mínění v mnoha zemích EU se proměňuje,“ řekl Politicu další nejmenovaný zdroj ze sedmadvacítky. Kombinace vysokých cen amerického plynu a americká podpora domácího průmyslu podle něj můžou zlomit podporu evropské veřejnosti pro zasílání vojenské pomoci Ukrajině i další transatlantické spolupráce.

Za terminály na LNG zaplatí Němci dvakrát tolik, než čekali

Ekonomika

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell v této souvislosti vzkázal Washingtonu, aby znepokojení Evropy vyvrátil. „Naši přátelé Američané dělají ekonomická rozhodnutí, která na nás mají vliv,“ konstatoval. Narážel přitom patrně na zmiňovanou americkou podporu domácího průmyslu.

Může za to Putin. Tečka

Američané vydělávání na válce odmítají. „Růst cen plynu v Evropě je způsoben Putinovou invazí na Ukrajinu. Tečka. Export zkapalněného plynu z USA do Evropy dramaticky vzrostl a umožnil tak Evropě odklonit se od Ruska,“ řekl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.

Američané Evropě skutečně pomohli nahradit výpadky plynu z Ruska, na druhou stranu si to ale také nechali náležitě zaplatit. Ceny v Evropě jsou pro srovnání asi čtyřikrát vyšší než v Americe. Rozhořčení nad tím už veřejně vyjádřil například francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německý ministr obchodu Robert Habeck.

Balíček v hodnotě 8,66 bilionu

Ještě víc než vydělávání na plynu ale Evropany podle Politica zlobí vládní podpora amerického průmyslu. Tu administrativa amerického prezidenta Joea Bidena chystá v rámci balíčku určeného pro boj s inflací nazvaného Inflation Reduction Act (IRA). „Jeho potenciální dopad na evropskou ekonomiku je skutečně velký. IRA je skutečně znepokojující,“ konstatovala nizozemská ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová. IRA počítá mimo jiné s vyčleněním rekordní sumy 369 miliard dolarů, tedy více než 8,66 bilionu korun, na podporu takzvaného zeleného průmyslu.

Kromě toho, že Evropu znepokojuje samotný balíček, Evropské unii není příjemné ani to, že s ní Washington připravované kroky nikterak nekonzultuje, uvádí Politico. „USA se řídí domácí agendou, která je protekcionistická a diskriminační vůči americkým spojencům,“ konstatoval europoslanec Tonino Picula, který má v gesci transatlantické vztahy.

Pokud jde o vydělávání na dodávkách zbraní, konstatuje Politico, že jde o vítaný impulz pro americký zbrojní průmysl, který bude muset nahradit většinu z toho, co země NATO na Ukrajinu pošlou.

U evropských břehů stojí desítky lodí s LNG. Nemohou vyložit náklad

Ekonomika

Reklama

Výběr článků